Zemřel Jack Bogle – otec pasivního investování, zakladatel jednoho z prvních indexových fondů na světě

V průběhu včerejšího dne zemřela jedna z nejvýznamnějších osobností světa investic. Jack Bogle byl celoživotním zastáncem a propagátorem nízkonákladového pasivního indexového investování. V roce 1975 založil jeden z prvních indexových fondů First Index Investment Trust. V témže roce vznikla společnost The Vanguard Group, která se stala jedním z největších poskytovatelů indexových fondů a ETF na světě. V září roku 2018 obhospodařovala aktiva ve výši 5,3 biliónů USD. Bogle byl několik desetiletí velmi hlasitým kritikem příliš vysokých poplatků aktivně řízených podílových fondů, a to především s ohledem na jejich výkonnost, která ve většině případů nebyla v dlouhodobém horizontu schopná porážet prostý index (detailní statistiky v článku ZDE či ZDE).

Nejenže Vanguard nabídl běžným lidem možnost investovat na akciových trzích za extrémně nízké poplatky (expense ratio ETF Vanguard S&P 500 se pohybuje na úrovni 0,04 %), ale dokonce vzrostl natolik, že stlačil poplatky v celém odvětví aktivně řízených podílových fondů, pro které se stal silnou konkurencí. Bogle měl mnoho odpůrců (především na straně aktivně řízených fondů), avšak i řadu sympatizantů. V celoživotním boji ve jménu pasivního investování měl na své straně takové kapacity jako Warren Buffett, který pravidelně opakuje, že nízkonákladové indexové investování je pro drobného investora jednou z nejlepších cest, jak dlouhodobě investovat na akciových trzích. A to i přesto, že on sám vybírá konkrétní akcie (provádí tzv. stockpicking). Buffet prohlásil o Boglovi následující:

„Jack did more for American investors as a whole than any individual I’ve known. A lot of Wall Street is devoted to charging a lot for nothing. He charged nothing to accomplish a huge amount.“

Stručný přehled kariéry Jacka Bogla naleznete ZDE. Průřez jeho životem, hlavní myšlenky a vzpomínky několika vybraných osob naleznete ve videích níže.

Tip: