Proč investoval hedge fond manažer Bill Ackman do akcií Berkshire Hathaway?

Hedge fond Pershing Square nakoupil ve druhém čtvrtletí 3 512 997 akcií v Buffettově společnosti Berkshire Hathaway (BRKB). Investice se stala s vahou 11,2 % šestou největší pozici ve viditelné části portfolia fondu. Svým nákupem upoutal Ackman, zakladatel fondu, pozornost médií. Jaké důvody jej k investici vedly? Odpověď nalezneme ve čtvrtletním dopise akcionářům.

Hedge fond zaznamenal v prvním čtvrtletní vynikající výkonnost

Pershing Square v prvních šesti měsících zhodnotil prostředky svých klientů o vynikajících 45,3 %. Akciový index S&P 500 zhodnotil ve stejném období o “pouhých“ 18,5 %. Od počátku roku dosáhl fond výkonnosti 48,9 %. Největší zásluhu na celkovém výsledku měly níže uvedené akcie.  

Vykonnost akcii v portfoliu Pershing Square 2Q2019 b

Ackman je přesvědčený, že solidní výsledky lze očekávat i v budoucnu, především díky unikátní investiční strategii fondu, kdy:

 1. Je fond schopný identifikovat a nakoupit značný podíl ve vynikajících společnostech, které se potýkají s dočasnými potížemi, a to za velmi rozumné ceny, které nereflektují očekávané změny k lepšímu.
 2. Je schopný získat dostatečně velký podíl ve firmě, který umožní aktivně zasahovat do jejího řízení.
 3. Může urychlit změny v oblasti řízení, managementu či strategii dané firmy.

Ackman v dopise dále uvádí hlavní rozdíl mezi investiční strategií fondu a strategií private equity fondů, k nimž je Pershing Square údajně často přirovnáván. Rozebírá program zpětného odkupu akcií fondu, který by měl pomoci snížit diskont tržní hodnoty akcií vůči NAV. V neposlední řadě rozebírá vztah fondu k finanční páce, strukturu portfolia a nejvýznamnější změny.

Proč nakoupil fond akcie Berkshire Hathaway?

Ackman v dopise akcionářům vysvětluje, proč ve druhém čtvrtletí investoval do akcií Berkshire Hathaway. Přiznává, že Buffettovu firmu bedlivě sleduje již od roku 1988. Akcionářem byl však pouze jednou, a to krátce v letech 1999-2000. K nákupu jej vedlo hned několik důvodů.

 • Akcie společnosti jsou podhodnocené, a to nejvíce za několik let. A to v době, kdy očekává zlepšení provozního zisku společnosti díky nedávným organizačním a jiným změnám.
 • Berkshire Hathaway je v oblasti firem s „mega“ tržní kapitalizací jednou z nejvíce nepochopených firem a zároveň jednou z nejméně pokrývaných akcií ze strany akciových analytiků, což je údajně jednou z příčin jejího podhodnocení.  
 • Úspěch společnosti již nezávisí tolik na schopnosti vybírat akciové investice jako v minulosti. Dnes tvoří více než polovinu tržní kapitalizace společnosti firmy z oblasti pojišťovnictví a kontrolní podíly ve vysoce diverzifikovaném portfoliu soukromých firem. Díky tomu Ackman věří, že by BRKB měla dosahovat vysokých výnosů, a to i přes relativně vyšší objem hotovosti, a za předpokladu, že investiční portfolio bude dosahovat podobné výkonnosti jako akciové indexy.
 • BRKB má unikátní pozici v oblasti pojišťovnictví a zajišťoven, kde má silnou konkurenční výhodu. Ta je dána jejím obrovským kapitálem, schopností efektivního rozhodování o pojištění, nepopsatelnou důvěryhodností a v neposlední řadě zaměřením na dlouhodobé výsledky a nikoliv na krátkodobé reportované zisky.
 • Dlouhodobě udržitelná konkurenční výhoda v oblasti pojišťoven zajišťuje BRKB vyšší float než v případě jejich konkurentů. Tento float je investován primárně do akcií či podílů na jiných firmách, což si konkurence, která nakupuje primárně dluhopisy, nemůže dovolit.
 • BRKB vlastní portfolio vysoce kvalitních soukromých firem jako Burlington Northern Santa Fe, Precision Castparts a jiných, které mají samy o sobě konkurenční výhodu. Příkladem je železniční společnost Burlington Northern Santa Fe, která je největší v USA, a kde existují velké bariéry vstupu do odvětví a dlouhodobě nižší přepravní náklady ve srovnání s kamionovou dopravou.  
 • Regulované společnosti v portfoliu z oblasti utilit dosahují stabilní solidní rentability vlastního jmění a jsou velmi dobře řízené. Jejich zisky zároveň poskytují BRKB částečnou ochranu v případě nepříznivého vývoje hospodářství.
 • Současné zisky BRKB jsou výrazně podhodnocené, a to díky velmi nízkému úročení 100 mld. USD, které firma drží v “přebytečných“ ekvivalentech hotovosti. Ackman se domnívá, že po odečtení této hotovosti se akcie BRKB obchodují za 12 násobek zisků příštího roku.
 • Investoři by navíc měli být chráněni i v případě poklesu, a to díky extrémně silné rozvaze, portfoliu vysoce diverzifikovaných firem a značné části zisků společnosti, které generují firmy odolné proti recesi (pojišťovny či utility).
 • V budoucnu lze navíc očekávat rozumné využití 100 mld. USD ve prospěch akcionářů, ať již v podobě akvizic či zpětných odkupů akcií.
 • Ackman očekává, že v případě, kdy firma nezlepší své provozní výsledky a nezužitkuje lépe současné přebytky hotovosti, poroste zisk BRKB stabilně vyšším jednociferným tempem. Pokud se jí to však podaří, potom lze očekávat růst zisků na úrovni kolem 15 % ročně.

Kompletní dopis akcionářům s více detaily naleznete ZDE.