Monish Pabrai o investování a současných příležitostech v Indii

Monish Pabrai v rozhovoru pro Bloomberg Quint – Alpha Moguls rozebírá řadu zajímavých témat:

  • Upozorňuje, že by investoři měli nakupovat vždy pouze akcie společností ze svého kruhu kompetencí, které dobře analyzovali.
  • Pokud nemají dostatek znalostí či zkušeností, aby sami vybírali jednotlivé akcie, měli by nakoupit celý akciový index.
  • Vysvětluje, že volatilita tržních cen akcií je podstatně větší než jejich skutečná vnitřní hodnota, která je v čase mnohem méně rozkolísaná. Výrazně větší výkyvy tržních cen následně vytváří příležitosti.
  • Rozebírá otázku stop-lossů a načasování prodejů.
  • Vysvětluje rozdíl mezi nákupem levné akcie společnosti bez výraznějšího růstu zisků a férově oceněné akcie společnosti s rostoucími zisky a dobrým managementem.
  • Rozebírá svou investici v Rain Industries (Bloomberg ticker: RINDL:IN) a investiční příležitosti v nemovitostech v Indii.
  • Odkazuje na nedávné vyjádření Bruce Flatta z Brookfield Asset Management (jeden z největších světových asset managerů v oblasti alternativních investic typu nemovitostí, infrastruktury, obnovitelných zdrojů a private equity) ohledně jeho strategie výběru nemovitostí a 3 zajímavých lokalit pro nákupy nemovitostí – Argentina, Brazílie a Indie.


Kdo je Monish Pabrai?

Monish Pabrai je Američan s indickými kořeny, který v mládí pracoval a podnikal v oblasti informačních technologií. V roce 1991 založil vlastní IT firmu TransTech, kterou v roce 2000 prodal přibližně za 20 miliónů dolarů. Následně jej zaujal úspěch legendárního investora Warrena Buffetta a Charlieho Mungera a rozhodl se, že se začne věnovat investování do akcií. Po vzoru investiční společnosti Buffetta založil v roce 1999 Pabrai Investment Funds a zaměřil se na value investování. Drží koncentrovaná portfolia složená z akcií několika málo firem. Otevřeně podporuje kopírování investičních přístupů a investic významných investorů ala Buffett, i když ve svých portfoliích se kopírování jiných investorů patrně ne zcela úplně drží a vybírá své vlastní akcie, které považuje za atraktivní. Co do výkonnosti překonal Monish americký akciový index S&P 500 od založení svého fondu hned několikanásobně. Je autorem dvou knih o investování s názvem „The Dhandho Investor: The Low – Risk Value Method to High Returns“ a „Mosaic: Perspectives on Investing.

Tip: Část akciového portfolia Pabrai Investments naleznete zde. Další video s Monishem naleznete zde či v rubrice Videa. Odkazy na několik videí Bruce Flatta z Brookfield Asset Management naleznete: