Rozhovor s hedge fond manažerem Davidem Einhornem pro Oxford Union

David Einhorn je známý long/short hedge fond manažer vyznávající value investiční přístup. V průběhu prosince poskytl rozhovor pro Oxford Union.

Einhorn v rozhovoru mimo jiné rozebírá:
  • své mládí a počátky svého fondu Greenlight Capital
  • firemní kulturu ve světě financí a investic
  • finanční krizi v roce 2008, přičemž varuje, že se z ní svět dosud nepoučil
  • nutnost neustálého revidování všech investic v portfoliu
  • relativně drahé finanční trhy a zaostávání aktivního investování za pasivním indexováním
  • v obecné rovině oceňování společností, přičemž upozorňuje, že hledá takové, kde je jejich podhodnocení zjevné hned na první pohled
  • tzv. vulture funds, které investují do dluhopisů subjektů na pokraji bankrotu
  • časovou arbitráž, kterou považuje za jednu z největších konkurenčních výhod


Kdo je David Einhorn?

David Einhorn je americký investor a portfolio manažer long/short hedge fondu Greenlight Capital, který praktikuje value investiční filosofii. David založil fond v roce 1991 s pouhými 900 000 dolary a mezi lety 1996 až 2016 dosáhl průměrné roční výkonnosti ve výši 16,5 %. V současnosti se aktiva pod správou pohybují na úrovni několika miliard dolarů. I přesto, že je Einhorn value investor, tak se stal známým především díky svým short obchodům, což je disciplína, které se mnoho value investorů tradičně raději vyhýbá. K jeho nejznámějším short pozicím patřila Allied Capital, Lehman Brothers, Green Mountain Coffee Roasters či Pioneer Natural Resources. V roce 2013 upoutal pozornost Wall Street, když zažaloval společnost Apple, po níž žádal, aby začala vyplácet dividendy. Einhorn je autorem knihy „Fooling Some of the People All of the Time“, v níž popisuje svou zkušenost se shortováním akcií Allied Capital.

Tip: Část akciového portfolia Greenlight Capital naleznete zde či zde. Rozhovory s dalšími investory naleznete v rubrice Videa -> Videa – rozhovory. Seznam významných value investorů a odkazů na jejich portfolia naleznete v rubrice Seznam value investorů. Seznam zajímavých value knih naleznete v sekci Knihy.