Howard Marks (stručné BIO ZDE) poskytl před několika dny rozhovor televizní stanici CNBC. Vcelku netradičně se s moderátorkou zaměřili především na makroekonomický vývoj v USA i ve světě, tedy na oblast, která nepatří k jeho doménám. Marks je tradičním bottom-up value investorem v oblasti spekulativních dluhopisů. S predikcemi budoucího makroekonomického vývoje nikdy neztrácel příliš mnoho času. Kompletní rozhovor naleznete níže.
Hlavní myšlenky rozhovoru:
- Americká centrální banka (FED) by se neměla snažit za každou cenu zabránit recesi. To není jejím úkolem. Pokud se rozhodne podporovat ekonomický růst, potom by se měla zaměřit na dlouhodobý horizont, a nesnažit se za každou cenu dosáhnout růstu ekonomiky v každém roce.
- Cílem FEDu by v žádném případě nemělo být zabránit poklesům akciových trhů.
- Centrální banka by měla snižovat sazby v době, kdy se ekonomika potýká s problémy a klesá. Americká ekonomika však roste již desátým rokem v řadě a zažívá rekordně dlouhý růst. Měl by FED v této situaci ještě dále prodlužovat růst snižováním sazeb? Marks se domnívá, že nikoliv.
- Americké ekonomice se daří, některé její části však vykazují známky slabosti.
- USA nepotřebují snižovat úrokové sazby.
- Trhy se orientují na příliš krátkodobý horizont. Všichni chtějí, aby ekonomika i trhy rostly každý den. To není realistické.
- Marks nepřikládá příliš velkou váhu inverzní výnosové křivce dluhopisů, která v minulosti vždy předcházela recesím.
- Za varovný signál pro ekonomiku by považoval zvyšování nezaměstnanosti.
- Geopolitická rizika se zvyšují.
- Marks se zajímá o distressed dluhopisy v Číně. Poslední čtyři roky získávají v nejlidnatější zemi světa ve spolupráci s místním partnerem postupně zkušenosti. Zatím jsou výsledky pozitivní. Věří tamní právní vymahatelnosti v této oblasti.
- Čína se dříve či později dočká recese. Marks si nicméně netroufá odhadnout kdy.
- Zlato není možné považovat za value investici, protože nelze určit jeho vnitřní hodnotu. Cena je ovlivňována jeho aktuální popularitou mezi investory.