V roce 2018 nic nefungovalo, fond ztratil 34,2 %, obměnili jsme část portfolia, říká Einhorn

Value investor David Einhorn vykázal v roce 2018 nejhorší ztrátu v historii svého hedge fondu Greenlight Capital. Fond v průběhu posledního čtvrtletí ztratil 11,4 %, za celý rok 2018 potom hrozivých 34,2 %. Výkonnost amerického akciového indexu se přitom pohybovala na úrovni -4,4 %. Od založení fondu v roce 1996 dokázal Einhorn zhodnotit vklady investorů o 1 367 % (cca 12,6 % ročně, a to po odečtení všech poplatků a nákladů).

Vykonnost Greenlight Capital v roce 2018

Největší pozice ve fondu nenaplnily očekávání

Einhorn v dopise akcionářům uvádí, že největší pozice ve fondu v podobě akcií General Motors (GE), Brighthouse Financial (BHF) a Bayer (XE:BAYN) nenaplnily očekávání. Nedařilo se ani na straně short pozic (spekulace na pokles cen akcií), kde Greenlight „sázel“ na pokles cen vybraných technologických akcií či automobilky Tesla (TSLA). Na rozdíl od 2015, který se také co do výkonnosti nezapsal nejlépe do historie fondu, tentokrát za špatnými výsledky nestálo jen několik očividných investičních chyb, které by srazily výkonnost fondu. V roce 2018 se bohužel propady nesly napříč celým portfoliem. Einhorn je nicméně přesvědčený, že investiční proces je ve fondu nastaven správně. Domnívá se, že za poklesem stála kombinace několika nepříznivých faktorů.

Změny v portfoliu fondu

V průběhu roku Einhorn prodal akcie společnosti Apple (AAPL), Bayer (XE:BAYN), Mylan (MYL) a Perrigo (PRGO). Uzavřel short pozice v těžařích břidlicové ropy a ve firmě Core Laboratories (CLB).

Einhorn dále rozebírá své pozice v portfoliu, které jsou větší než 5 %. U každé z nich uvádí P/E a jejich účetní hodnotu či dividendový výnos. V dopise se zaměřuje na akcie AerCap (AER), Assured Guaranty (AGO), Brighthouse Financial (BHF), CONSOL Coal Resources (CCR), Deutsche Pfandbriefbank (XE:PBB), General Motors (GE), Zlato, Green Brick Partners (GRBK) či na Teslu (TSLA), které již tradičně věnuje více pozornosti.

Kompletní komentář naleznete ZDE.

Einhorn otevírá fond novým investorům

Na vrcholu své slávy obhospodařoval Greenlight Capital 12 mld. dolarů. Na začátku roku 2018 se velikost aktiv pod správou snížila na 6,3 mld. USD. Po ztrátách a odlivu prostředků v uplynulých dvanácti měsících vstoupil fond do nového roku patrně s částkou výrazně nižší než 5 mld. USD. To byl nejspíše také jeden z důvodů, proč se Einhorn rozhodl po několika letech opět otevřít svůj hedge fond novým investorům. Necháme se překvapit, jaký sklidí zájem.