Longleaf Partners se vyhýbají technologickým akciím, podíl hotovosti roste

Longleaf Partners zveřejnili svůj pravidelný komentář ke konci roku. Longleaf Partners Fund zhodnotil v roce 2017 o 15,51 %, čímž již druhým rokem v řadě překonal svůj dlouhodobý cíl dosáhnout výkonnosti ve výši inflace + 10 %.

Stručný výtah z prosincového komentáře Longleaf Partners:

  • Fond se drží striktní disciplíny. Vždy je požadováno, aby při nákupu akcií byla tržní cena výrazně pod jejich skutečnou vnitřní hodnotou (tzn. aby existoval dostatečně velký bezpečnostní polštář). Pokud neexistuje dostatek atraktivních investičních příležitostí, které by splňovaly výše uvedenou podmínku, potom fond drží hotovost.
  • Podíl hotovosti se v uplynulých měsících zvyšuje (na konci roku 23 % portfolia). Fond se vyhýbá prudce rostoucímu technologickému sektoru, který je v uplynulých měsících hlavním motorem růstu akciových indexů (IT sektor v rámci indexu S&P 500 posílil v průběhu roku o 38 %). To bylo hlavní příčinou slabší výkonnosti fondu ve srovnání s trhem.
  • Portfolio manažeři se zaměřují na absolutní a nikoliv relativní výnosy. Proto jim na výkonnosti indexu příliš nezáleží. Raději věnují pozornost fundamentům jednotlivých společností, které drží v portfoliu, než trhu samotnému.
  • Věří, že optimismus spojený s daňovou reformou v USA a jejím pozitivním vlivem na firemní zisky je přehnaný. Společnosti v konkurenčních odvětvích přenesou daňové úspory na své zákazníky či zvýší mzdy.
  • Díky růstu valuací v USA se v uplynulých měsících portfolio manažeři mnohem více zaměřují na firmy mimo Spojené státy.
  • Popisují nejziskovější (Wynn Resorts, FedEx, CNH Industrial, Alphabet, CK Asset, Consol Energy, United Technologies) a nejztrátovější akcie roku v portfoliu (Chesapeake Energy, Century Link).
  • Fond nakoupil v průběhu uplynulých dvanácti měsíců akcie společnosti Fairfax, začal nakupovat akcie firmy Mattel a další dvě firmy, jejichž jména prozatím nezveřejnil.
  • Věří, že současná popularita akcií se silným momentem dříve či později vyprchá a investoři se opět zaměří na podhodnocené akcie.
  • Portfolio manažeři se domnívají, že po devítiletém bull marketu a při současných vysokých valuacích jsou akciové trhy mnohem náchylnější k propadům, než že by zažily další dvouciferný růst.
  • Upozorňují, že by si investoři měli připomenout definici investice od Benjamina Grahama – „Investice je taková operace, která po provedení důkladné analýzy slibuje zachování jistiny a uspokojivý výnos“

 Kompletní 4Q/2017 komentář naleznete zde.

 


Tip: