Které banky jsou největšími věřiteli jednotlivých zemí?

Vše začalo finanční krizí v roce 2008. Následovala dluhová krize v Evropě, kolaps Řecka, obavy o osud italských bank, ruské sankce v reakci na anexi Krymu, státní bankrot ve Venezuele, bankrot v Argentině a v uplynulých týdnech krize v Turecku. Makroekonomické události, které ve větší či menší míře znervóznily nejen finanční trhy, ale i banky. Důvodem jsou jejich investice/úvěrová portfolia v jednotlivých zemích.

Povedený nástroj BIS

Pokud ve větší míře věnujete pozornost makroekonomickému vývoji či investujete do akcií finančních institucí, potom by vás mohl zaujmout zajímavý statistický nástroj Bank for International Settlements (BIS), který dokáže zobrazit největší věřitele jednotlivých zemí a spoustu dalších užitečných statistik (expozici státních institucí, bank, nebankovních institucí, derivátové transakce a další). Data je možné si prohlédnout v pdf, interaktivně či si je stáhnout do excelu. Z údajů BIS sice nezjistíte konkrétní finanční instituce s největší expozicí, ale čas od času stačí pro rychlou orientaci i obrázek z „ptačí perspektivy“. Data vás mohou navést správným směrem.

Využití v praktickém investování do akcií je sice velmi omezené, ale rozhodně se jedná o zajímavou funkcionalitu (pokud máte rádi čísla a statistiky).

Odkaz na data BIS naleznete ZDE.

Krátké instruktážní video