Která britská odvětví zasáhne brexit nejvíce?

Agentura FactSet v průběhu dnešního dne zveřejnila mini-analýzu společností obsažených v britském akciovém indexu FTSE 100, které rozdělila do jednotlivých odvětví, a odhadla, která z nich mohou být nejvíce ovlivněna odchodem Velké Británie z EU. Zkoumala četnost zmínek o brexitu v prezentacích firemních zisků, geografickou strukturu tržeb firem v indexu FTSE 100 a cenové pohyby jednotlivých odvětví od zveřejnění výsledků referenda.

Původní verzi článku naleznete ZDE.

Závěry:

  • Brexit zmiňovaly v rámci svých prezentací firemních zisků nejvíce společnosti z odvětví Financials, Consumer Services a Industrials.
  • Z pohledu tržeb mají největší expozici vůči EU odvětví Telecommunications, Utilities, Financials a Consumer Services s podílem větším než 50 %.
  • Z hlediska výkonnosti měřené od zveřejnění výsledků referenda o brexitu zaznamenaly odvětví Telecommunications a Utilities ztráty. Odvětví Consumer Goods, Financials a Consumer Services zaostaly za výkonností indexu.
  • Na základě výše uvedených zjištění FactSet usuzuje, že nejvíce postiženými odvětvími patrně budou Consumer Services, Financials, Telecommunications a Utilities.
Pocet firem citujicich brexit v prezentacich zisku
Pocet firem citujicich brexit v prezentacich zisku dle odvetvi
geograficka struktura trzeb firem z FTSE 100
geograficka struktura trzeb firem z FTSE 100 dle odvetvi
Vykonnost jednotlivych odvetvi od referenda o brexitu