Jak ovlivňují současné trendy naše investiční rozhodnutí?

Každý solidní fond uvádí v dokumentu Klíčové informace pro investory varování, že historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. A i přesto je pro značnou část investorů klíčovým kritériem při výběru fondu právě jeho historická výkonnost. Důkazem budiž obrázek níže, který zachycuje chování investorů ve Spojených státech v uplynulých 10 letech. Nejvyšší příliv nového kapitálu od investorů nastal v případě fondů, které dosáhly v roce předchozím nejvyšší výkonnosti (a vice versa).

Vyber fondu na zaklade historickych vynosu v USA

Nepomohou ani četné studie, které dokazují, že podobný způsob výběru nevede k úspěchu. Uveďme některé z nich, o nichž jsme na tomto webu psali v článcích:

Ukazuje se, že ani zpřísňující se regulace, četná varování či přesvědčivá data ze studií nejsou příliš platná. Průměrný investor má v sobě zakořeněno nutkání vybírat si takové akcie, fondy či investiční strategie, kterým se v nedávné době dařilo a zbavovat se těch, které zklamaly jeho očekávání. Není proto divu, že v posledních letech proudí miliardy dolarů do pasivního investování, růstových akcií technologických firem, kryptoměn a dalších populárních investičních příběhů. Z řady z nich se však bohužel časem stane bludný kruh, který přiživuje sám sebe, až se nakonec zhroutí pod vlastní vahou.

Vše funguje asi takto. Nedávný úspěch investičního příběhu přiláká pozornost investorů, kteří začnou ve zvýšené míře nakupovat. Ceny rostou, což přirozeně přiláká pozornost dalších investorů. Množství nového kapitálu proudícího do investičního příběhu nabírá na síle, stejně tak i růst tržních cen, což záhy přiláká pozornost médií. Čím více pozornosti věnují média danému příběhu, tím více vzrůstá povědomí mezi retailovými investory, a tím více nového kapitálu přitéká. Růst cen nabírá dále na síle. Investoři naivně extrapolují nedávnou výkonnost do budoucna a dále nakupují, což vede k dalšímu růstu cen a ještě většímu zájmu médií. Nastává období racionalizace, kdy investoři, novináři, analytici a komentátoři hledají důvody, jak absurdní růst ospravedlnit. Vše skvěle funguje, a to až do doby, než přestane hudba hrát. Rázem je party u konce a dům z karet se pod svou vlastní tíhou zhroutí. Nastává období poklesů a podprůměrných výnosů, které většinou končí opačným extrémem. Tento cyklus se pravidelně opakuje.  

Výsledkem je situace, kdy řada individuálních investorů doplatí na špatné časování trhu. Při vysokých cenách nakupují, při nízkých naopak prodávají. Aktivita se stává největším nepřítelem drobného investora, což se následně negativně projeví i na dlouhodobé průměrné výkonnosti jeho investic.

Spatne casovani drobnych investoru vede k podprumernym vynosum

Problematikou chování investorů se již několik let zabývá obor behaviorálních financí. A právě o chování investorů je i nejnovější podcast banky J.P.Morgan, který naleznete ZDE.