Závěrem pracovního týdne se podíváme opět na několik zajímavých grafů. Začneme průzkumem banky Barclays mezi více než 400 institucionálními investory, následně se podíváme na tempo růstu zisků akcií v americkém indexu S&P 500 a přehled zakončíme posledními statistikami Institute of International Finance o globálním zadlužení.
Většina institucionálních investorů ztrácí optimismus
V průběhu týdne zveřejnila banka Barclays svůj pravidelný průzkum, jehož se účastní více než 400 institucionálních investorů z celého světa. Na otázku, zda globální ekonomika poroste dle všeobecných tržních očekávání, odpověděla více než polovina oslovených (poprvé za uplynulé 4 roky), že růst s největší pravděpodobností nenaplní očekávání. Institucionální investoři se nejvíce obávají, že ekonomický růst zklame v Číně či v Evropě.
Z pohledu investic věří nejvíce institucionálních investorů akciím v USA, na druhém místě jsou akcie na rozvíjejících se trzích. V případě dluhopisů pak americkým dluhopisům v investičním i spekulativním stupni.
Největší rizika pro následujících 12 měsíců
V neposlední řadě padl dotaz na největší rizika pro následujících 12 měsíců. Nikoho, kdo čte pravidelně noviny a sleduje televizi, nejčastější odpověď nepřekvapí. Jako největší riziko jsou vnímány obchodní války. Na druhém místě je zrychlení kvantitativního utahování (resp. zpřísnění monetární politiky).
Zisky firem v indexu S&P 500 pokračují v růstu
Další graf je jedním ze slidů od DoubleLine Funds, který zachycuje meziroční tempo růstu zisků akcií v indexu S&P 500. Z grafu je zřejmé, že tempo růstu se v uplynulých čtvrtletích soustavně zvyšuje. Významnou podporou byla bezpochyby daňová reforma v USA.
Globální dluh na novém rekordu
V neposlední řadě si nelze odpustit varování Institute of International Finance před rekordním globálním zadlužením. Dluh vzrostl v prvním čtvrtletí nejvíce za uplynulé dva roky (+8 biliónů USD) a vyšplhal se na rekordních 247 biliónů USD (318 % globálního HDP).