Woodstock kapitalismu je za dveřmi. Výroční setkání akcionářů Berkshire Hathaway již tuto sobotu.

Woodstock kapitalismu je po roce opět za dveřmi. Takto bývá označováno setkání Warrena Buffetta a Charlieho Mungera s akcionáři jejich společnosti Berkshire Hathaway (BRKA, BRKB), jehož se účastní více než 40 000 lidí z celého světa, kteří se každoročně sjedou do Omahy v Nebrasce. Berkshire Hathaway je zcela unikátní společnost miliardáře Warrena Buffetta s naprosto jedinečnou firemní kulturou, která vlastní podíly v desítkách firem z různých odvětví či zemí.

Buffett je považován za nejúspěšnějšího investora všech dob. V současnosti je čtvrtým nejbohatším mužem planety. Své jmění vybudoval výhradně prostřednictvím investic do akcií. Zároveň je nejznámějším propagátorem value investování, unikátního investičního přístupu, který představil světu Benjamin Graham již ve třicátých letech minulého století. Buffett před několika lety odkázal téměř veškerý svůj majetek na charitativní účely.

Letošního setkání akcionářů, které se uskuteční v sobotu 2. května, se mimořádně nebude možné účastnit fyzicky, ale pouze prostřednictvím živého přenosu na https://finance.yahoo.com/brklivestream. Web Investicedoakcii.cz vám jako každý rok přinese souhrn nejdůležitějších myšlenek ze setkání ve dvou speciálních článcích („Zápisky z výročního setkání akcionářů Berkshire Hathaway 2020 (část 1.)“ a „Zápisky z výročního setkání akcionářů Berkshire Hathaway 2020 (část 2.)“), a to jen několik málo minut po skončení dvou několikahodinových bloků.

Letošního setkání s akcionáři se výjimečně nezúčastní Buffettův partner Charlie Munger, kterého nahradí Greg Abel, osoba zodpovědná za provoz Berkshire Hathaway (mimo pojišťovnictví). Detaily o výroční valné hromadě Berkshire Hathaway naleznete ZDE. V sobotu ráno dále Buffettova firma zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Akcionáři s napětím očekávají, jak se změnila struktura Buffettova portfolia, jak využil prudkých propadů na akciových trzích v prvním čtvrtleté či jaký objem akcií zpětně odkoupil.

Krátká historie Berkshire Hathaway

Kořeny textilní společnosti Berkshire Hathaway sahají až do roku 1839, kdy ji založil Oliver Chace. Tehdy však dostala název Valley Falls Company. V roce 1929 se firma sloučila s Berkshire Cotton Manufacturing Company a změnila název na Berkshire Fine Spinning Associates. V roce 1955 došlo k další fúzi, tentokráte s firmou Hathaway Manufacturing Company, přičemž vznikla Berkshire Hathaway. Společnost měla 15 továren, 12 000 zaměstnanců a dosahovala tržeb kolem 120 miliónů USD.

Buffett začal nakupovat akcie textilní společnosti v roce 1962. Brzy si však uvědomil, že odvětví textilního průmyslu nemá ve Spojených státech příliš velkou budoucnost. Rozhodl se proto akcie prodat. Dohodl se s tehdejším ředitelem společnosti, který souhlasil, že od Buffetta odkoupí akcie za cenu 11​1⁄2 USD. O několik týdnů později však přišla písemná nabídka, v níž byla uvedena cena pouhých 11​3⁄8 USD. To věhlasného investora natolik rozčílilo, že se rozhodl získat v textilce majoritní podíl. Jakmile společnost ovládl, tak obratem tehdejšího ředitele Seabury Stantona propustil.

Rázem se však Buffett ocitl v roli většinového vlastníka společnosti v odumírajícím odvětví. Z počátku se sice snažil pokračovat ve výrobě textilu, avšak již v roce 1967 začal směřovat kapitál společnosti do oblasti pojišťovnictví a začal nakupovat podíly v jiných firmách. První firmou z pojišťovnictví byla National Indemnity Company, na konci sedmdesátých let následovala dnes již legendární pojišťovna Government Employees Insurance Company (GEICO), která tvoří páteř Berkshire Hathaway. V roce 1985 Buffet ukončil poslední aktivity firmy v oblasti textilního průmyslu.

V roce 2010 přiznal, že nákup Berkshire Hathaway byla největší investiční chyba, kterou kdy ve svém životě udělal.

Společnosti pod křídly Berkshire Hathaway

Dnes je Berkshire Hathaway jedním z největších holdingů na světě, který vlastní desítky firem z různých zemí (primárně však z USA). Jedná se o celé společnosti, jako například již zmíněná pojišťovna GEICO, železnice Burlington Northern Santa Fe Corporation, fast foof a výrobce zmrzliny Dairy Queen, výrobce spodního prádla Fruit of the Loom, výrobce cukrovin See´s Candies, prodejce nádobí Pampered Chef a jiné, či pouze podíly na burzovně obchodovaných společnostech (American Express, Wells Fargo, The Coca-Cola Company, Kraft Heinz Company, Bank of America, Apple a další). Portfolio burzovně obchodovaných společností k 31.12.2019 naleznete ZDE.

Akcie Berkshire Hathaway s tickerem BRKA nebo BRKB si může každý koupit na akciové burze ve Spojených státech a stát se tak částečným vlastníkem této fenomenální společnosti, jejíž tržní cena rostla od roku 1965 do roku 2019 průměrným ročním tempem 20,3 %. Americký akciový index ve stejném období posílil o 10,0 % ročně. Pokud byste v roce 1964 investovali do akcií Berkshire Hathaway, potom by vaše investice zhodnotila o 2 744 062 % (index S&P 500 zhodnotil o 19 784 %).

Zhodnoceni BRKA 2010 az 2020
Zhodnoceni BRKA 1990 az 2020