Server AdvisorPerspectives pravidelně aktualizuje zajímavé grafy valuací US akcií, které bezesporu stojí za pozornost a za zamyšlení. Stručné shrnutí naleznete níže. Detail a komentáře potom přímo na webu AdvisorPerspectives. Nejdříve se však podíváme na zhodnocení vybraných akciových indexů.
Kterému z akciových indexů se vede od počátku roku nejlépe?
Kterému z akciových indexů se vede od počátku roku nejlépe? A který je naopak nejztrátovější? První místo obsadil americký akciový index S&P 500 (+1,98 %). Na opačném konci žebříčku je britský index FTSE 100 (-20,01 %).
Pozn. Veškeré níže uvedené výkonnosti akciových indexů jsou pouze kapitálové výnosy. Vliv dividend není obsažen.
Jak si vedou akciové indexy ode dna finanční krize?
Nejvýnosnějším indexem je S&P 500 (+387 %), nejnižší zhodnocení mají naopak čínské akcie (41,5 %).
Jak si vedou akciové indexy od vrcholu před finanční krizí?
Z grafu je patrné, že nejlépe si vede americký S&P 500 (110,5 %). Na opačném konci jsou naopak čínské akcie (-47,5 %), francouzské akcie (-16,8 %), akcie z Hongkongu (-13,4 %) a z UK (-8,8 %). Ani po 13 letech by pro investory nebyla investice do indexu zisková (Opět je třeba upozornit, že zde nejsou brány v potaz dividendy. Po zohlednění dividend by byly výsledky lepší.).
Jak si vedou akciové indexy od vrcholu v roce 2000?
Závěrem graf znázorňující výkonnost vybraných akciových indexů od vrcholu spekulativní bubliny v roce 2000. Z výsledků je zřejmé, že některé indexy nejsou ani po 20 letech v zisku (francouzské akcie (-17,6 %), UK akcie (-9,5 %), pozn. opět bez vlivu dividend).
Index S&P 500 a P/E10
Na grafu níže je znázorněn vývoj amerických akcií od roku 1871 a obdoba Shillerova P/E (tedy P/E při použití desetiletých zisků, které vyrovnávají vliv ekonomických cyklů). Současná hodnota P/E10 se pohybuje na úrovni kolem 34, což je 135 % nad dlouhodobým průměrem.
P/E10 a inflace
A jaký je vztah mezi inflací a valuacemi US akcií? Patrně odlišný, než by mnozí čekali.
Tobinovo Q ratio
Laureát Nobelovy ceny James Tobin přišel s jednoduchou metodou měření férové ceny indexu pomocí Tobinova Q ratia, který poměřuje aktuální tržní cenu akcií s reprodukčními náklady těchto společností. Reprodukční náklady firem jsou získávány z reportu Federal Reserve Z.1 Financial Accounts of the United States.
Tržní kapitalizace US akcií k HDP
Dále zde máme ukazatel tržní kapitalizace US akcií k HDP, který v roce 2001 označil Warren Buffett za dobrý indikátor, který vypovídá o valuacích US akcií.
P/E10 vs. výnos 10letých státních dluhopisů
Na závěr se podívejme na historická data, která porovnávají valuace US akcií s výnosy 10letých státních dluhopisů (často slýcháme argument, že vysoké valuace jsou ospravedlnitelné, protože žijeme v prostřední nízkých úrokových sazeb).