Mediální šílenství kolem koronaviru pokračuje, akciové trhy zažívají největší volatilitu od finanční krize v roce 2008/2009. Tlaku médií a prezidenta podlehla již i americká centrální banka, která v reakci na současnou situaci přistoupila ke snížení úrokových sazeb. Svou ochotu zasáhnout vyjádřily centrální banky po celém světě. Měl by se value investor současným děním výrazněji znepokojovat? A jak na situaci reagovat? Odpovědi a své názory nabízí hned tři významní value investoři – Leon Cooperman, Wally Weitz a Bill Miller.
Drobnou ochutnávkou z níže uvedených komentářů může být zajímavá statistika srovnávající koronavirus s tradiční chřipkou, SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) z roku 2003 či MERS (Middle East Respiratory Syndrome) z roku 2012. Procento úmrtí nakažených osob se v případě koronaviru pohybuje na úrovni menší než 3 %. V případě SARS a MERS dosahovalo 10 % a 35 %.
Dle americké Johns Hopkins Medicine způsobil koronavirus ve světě zatím přibližně 2700 úmrtí. Běžná chřipka je ročně zodpovědná za více než 600 000 úmrtí.
Koronavirus a nejistota – Weitz Investment Management (ZDE)
Tržní nejistota spojená s koronavirem – Miller Value Partners (ZDE)
Leon Cooperman o akciových trzích a koronaviru