Jonathan Boyar z Boyar Value Group, investiční společnosti se 45 letou tradicí v oblasti research a správy aktiv, byl v uplynulých dnech hostem podcastu The Acquirers Podcast, v němž hovořil o svém přístupu k investování, akciích Tesly, spin-offech, oblíbených akciích a řadě jiných zajímavých témat.
- Podcast naleznete ZDE.
- Aktuální portfolio Boyar Value fondu naleznete ZDE, The Boyar Value Group’s 3Q 2019 dopis akcionářům ZDE.
- Aktuální Boyar´s Intrinsic Value Research naleznete ZDE.
Stručné shrnutí:
- Společnost vznikla v roce 1975 jako firma zaměřená na research, v roce 1983 začali spravovat peníze klientů.
- V mládí jej otec od školních let učil o firmách a podnikání.
- Investiční filosofie v Boyar Value Group je postavena na jednoduché myšlence. Na každou firmu se dívají očima vlastníka a snaží se najít odpověď na otázku, kolik by za danou společnost byl ochotný zaplatit potenciální zájemce z oboru. Hledají férovou private market value a snaží se nakoupit akcie firmy za cenu pod touto hodnotou. Jedná se o podobný přístup, který aplikuje Mario Gabelli (value investor z Gabelli Asset Management Company Investors).
- Preferují kvalitní společnosti. U cyklických firem musí člověk správně určit optimální dobu nákupu i prodeje. Jedním z největších nákladů pro US investora jsou navíc daně, kterým se snaží vyhnout.
- Při konstrukci portfolia preferují bottom-up přístup. Preferují koncentraci (cca 20-40 akcií v portfoliu) před širokou diverzifikací.
- Preferují postupné zainvestování individuálních účtů svých nových klientů.
- Při poklesu akcií v portfoliu ihned revidují svou analýzu, zda nebyla chybná a je stále validní.
- Nesnaží se uspěchat prodeje. Prodávají až ve chvíli, kdy je cena vysoko nad vnitřní hodnotou. Neradi platí daně ze zisku.
- Preferují společnosti se silnou značkou.
- Rozhodnutí o prodeji je mnohem obtížnější než rozhodnutí o nákupu.
- V sedmdesátých letech začínali se statisticky levnými akciemi. Tou dobou bylo díky nízkým valuacím hodně příležitostí, počítače nebyly tak rozšířené jako dnes a podobný způsob investování byl spíše ojedinělý.
- Největší konkurenční výhodou Boyar Value Group je dlouhodobý investiční horizont, částečně potom i research.
- Preferují komplexní situace, které přináší příležitosti.
- Drží akcie mediální společnosti Discovery (DISCA), které nedávno nakupoval do svého osobního portfolia i John Malone. Discovery považují za unikátní aktivum. Je levné, jejich pořady mají globální dosah, mají stabilní diváckou základnu napříč věkovými kategoriemi a atraktivní obsah.
- Dále vlastní akcie Madison Square Garden (MSG).
- Value investování se sice v posledních letech příliš nedaří, avšak celá řada value investorů má stále dobré absolutní výkonnosti, i když v tuto chvíli nejsou tak impozantní jako v případě růstových investorů.
- Neshortují akcie.
- Zaměřují se na společnosti, které nemají pokryti od analytiků na Wall Street.
- Zaměření na spin-offy není v posledních letech tak úspěšná investiční strategie jako v minulosti. Jednou z příčin je údajně větší aktivita hedge fondů v této oblasti či rostoucí popularita pasivního investování.
- Netuší, co bude katalyzátorem, který způsobí, že se value akciím začne opět dařit.
- Akcie Tesly (TSLA) jsou nevysvětlitelné. Nemá ponětí, proč lidé tak investují do této automobilky a kdo kupuje jejich akcie. Domnívá se, že řada investorů ztratí dříve či později na akciích Tesly hodně peněz.
- V současnosti považuje za atraktivní oblast investování společnosti ze sektoru médií či akcie firem s velmi nízkou tržní kapitalizací (small-caps a micro-caps).