Umělá inteligence a její využití ve světě investic

ChatGPT, umělá inteligence („AI“) od OpenAI, vzbudil v posledních několika týdnech po celém světě pozdvižení. Jen v průběhu prvních dvou měsíců si jej vyzkoušelo více než 100 milionů lidí a většina z nich neskrývala překvapení nad jeho schopnostmi. Mnozí v reakci na svou zkušenost začali přemýšlet o potenciálu umělé inteligence a nad jejím využitím v různých oblastech ekonomiky.

O tom, že se umělá inteligence stane brzy běžnou součástí našeho každodenního života, utvrdila investory i společnost Microsoft, která oznámila, že brzy začlení ChatGPT do vyhledávače Bing a ostatních svých produktů. To vyvolalo okamžitě pozdvižení v Googlu, který se začal obávat o své dominantní postavení v oblasti internetového vyhledávání. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. V řádu několika dnů oznámil Google své plány v oblasti implementace AI do svých produktů. Společnost však investory nepřesvědčila. Nejen že očekávali více, ale alternativa ChatGPT (BRAD) byla navíc prezentována s chybným výsledkem vyhledávání. Akcie Googlu v reakci na prezentaci ztratily více než 100 mld. USD ze své tržní kapitalizace.

Pozdvižení spojené s ChatGPT přilákalo přirozeně kromě pozornosti médií i spekulativní kapitál. Zájem o akcie společností, které se zaměřují na umělou inteligenci, prudce vzrostl. A to nejen ve Spojených státech, ale i v Číně, kde začaly prudce stoupat ceny akcií firem, které pracují na obdobách ChatGPT či v oblasti umělé inteligence. Na situaci zareagovala i čínská státní média, která varovala před spekulacemi (ZDE).    

Umělá inteligence bezesporu ovlivní zásadním způsobem řadu odvětví. Svět financí a investic nebude výjimkou. Banky, investiční společnosti i hedge fondy umělou inteligenci intenzivně zkoumají (například nedávná studie Amundi níže *), testují a v řadě případů již i využívají.

Jedním z příkladů je i společnost State Street, jeden z největších poskytovatelů ETF na světě, která AI využívá ve fondu SPDR S&P Kensho New Economies Composite (Ticker: KOMP).

Nasdaq vs SPDR KOMP 2_2023

Matt Bartolini, vedoucí výzkumu SPDR Americas ve State Street Global Advisors, se připojil k podcastu What Goes Up, aby pohovořil o využití umělé inteligence při konstrukci portfolia.

Google podcast verze ZDE.

* Jedním z příkladů jsou i nedávno zveřejněné závěry studie „What Artificial Intelligence reveals about share price reactions?“ společnosti Amundi Asset Management, v rámci níž byly zkoumány možnosti využití umělé inteligence v oblasti vyhodnocování zpráv o jednotlivých společnostech. V Amundi zkoumali tón zveřejněných zpráv, jejich popularitu a následný krátkodobý vliv na cenu akcie. Dále pak to, jaký druh zpráv má největší vliv na tržní cenu akcie (zprávy o dosažení cílů vs. zprávy o plánech do budoucna, finanční zprávy vs. ESG zprávy, atd.). V neposlední řadě porovnávali, zda mají nově zveřejněné zprávy větší dopad na malé či velké společnosti. K jakému závěru dospěli? Historická data ukazují, že long-short tradingová strategie postavená na závěrech studie by byla schopná (bez zohlednění poplatků) dosáhnout nadprůměrné výkonnosti. O dalších závěrech se dočtete v reportu samotném, případně v kompletní studii ZDE.   

Tip: