Akciové indexy zažily v průběhu uplynulého týdne nejdramatičtější poklesy od finanční krize v roce 2008-2009. Řada akcií propadla o desítky procent. S&P 500 zažil nejrychlejší 10 % pokles od svého vrcholu za několik desetiletí. Rozkolísanost trhů mnohé zaskočila. Obzvláště pak mladé tradery a portfolio manažery (generaci mileniálů), kteří se s podobnými prudkými pohyby v průběhu své profesní kariéry ještě nikdy nesetkali. Které indexy ztratily od počátku roku nejvíce? A jak si vedly v tříletém či pětiletém období?
Výkonnost vybraných akciových trhů od počátku roku
Pohled na výkonnost vybraných indexových ETF od počátku roku patrně řadu čtenářů překvapí. Nejmenší poklesy zažily čínské akcie, a to i přesto, že je Čína primárním zdrojem koronaviru, který je ve finančních médiích nejčastěji označován za hlavní příčinu nečekaně rychlých výprodejů na akciových trzích. iShares TR/MSCI China ETF poklesl o pouhé 3,1 %. V závěsu je iShares INC/MSCI Israel ETF, který ztratil 4,2 %. Třetí příčku obsadil iShares MSCI Hong Kong Index Fund s 5,6 % ztrátou.
Na opačném konci žebříčku se umístil iShares INC/MSCI Thailand ETF (-19,8 %), iShares MSCI Brazil Index (-19,2 %) a iShares INC/MSCI Chile ETF (19,1 %). Většina indexů se nachází blízko 52-týdenního minima (ETF s cenou do 10 % od 52-týdenního minima jsou v tabulce vyznačeny ve sloupci „% změna vs. 52w low“ zeleně).
Výkonnost vybraných akciových trhů v uplynulých třech letech
V průběhu uplynulých tří let si nejlépe vedly čínské akcie (+28,3 %), dále pak akcie z Nového Zélandu (+25,0%) a USA (+24,3 %). Nejhůře naopak akcie z Chile (-33,3 %), Turecka (-32,8 %) a Jižní Afriky (-27,2 %).
Výkonnost vybraných akciových trhů v uplynulých pěti letech
V uplynulých pěti letech zaznamenaly největší poklesy akcie v Malajsii (-52,5 %), Turecku (-51,9 %) a Jižní Africe (-40,1 %). Na špici žebříčku se naopak umístily indexy USA (+40,3 %), Ruska (+32,1 %) a Nového Zélandu (+28,8 %).
Pozn. Výkonnost vybraných akciových trhů je měřena výkonností jednotlivých indexových ETF v USD. U některých z nich není zohledněn vliv dividend, u jiných ano. Proto jsou konečné výsledky mírně zkreslené, obzvláště v několikaletém období.