James Montier z investiční společnosti GMO, který je členem týmu alokace aktiv, byl před několika dny hostem podcastu The Value Perspective, kde s moderátory rozebral sedm hříchů portfolio managementu, nadprůměrné ziskové marže amerických společností a další témata.
Jakých je oněch sedm hříchů portfolio managementu?
- Umístění prognóz do samotného centra investičního procesu. Obrovské množství důkazů přitom naznačuje, že investoři jsou v disciplíně předpovědí mizerní.
- Posedlost informacemi. Místo toho, aby se investoři soustředili na několik důležitých faktorů (jako jsou valuace a kvalita firemních zisků), tak mnozí tráví nespočet hodin snahou stát se odborníky téměř na všechno. Důkazy přitom naznačují, že větší množství informací nevede k lepšímu rozhodování. Pouze v nás podporuje přehnanou sebedůvěru.
- Několikahodinové schůzky s managementem firem. Lidé bohužel obecně nejsou příliš dobří v rozpoznání informací, které dokazují, že se mýlili. Stejně tak je pro mnohé obtížné rozpoznat lež. Několikahodinové schůzky s managementem firem jsou tudíž většinou pouze ztrátou času.
- Časování trhu. Každý si myslí, že naskočí do trhů na dně a vyskočí na vrcholu.
- Příliš krátký investiční horizont a nadměrné množství obchodů.
- Investování na základě příběhů. Lidé milují příběhy. Příběhy však mohou být velmi zavádějící. Investorům by spíše prospělo, kdyby se podívali na fakta, než aby investovali na základě příběhů.
- Rozhodování na základě skupinového názoru.
Jamesův kompletní dokument „Seven Sins of Fund Management – A behavioural critique“ naleznete ZDE. Rozhodně stojí za přečtení.