Howard Marks, zakladatel investiční společnosti Oaktree Capital, byl hostem pořadu Bloomberg Front Row, kde s moderátorem rozebral reakci americké centrální banky (FEDu) na epidemii koronaviru a možné dopady současných intervencí na společnost, ekonomiku či finanční trhy. Dále varoval, že jakmile se začne podpora FEDu vytrácet, mohou začít potíže.
Kompletní video s Howardem Marksem naleznete ZDE.
Hlavní myšlenky:
- Existuje jen velmi málo historických precedentů, kterými bychom se mohli v případě současné epidemie řídit.
- Investování je o správné alokaci kapitálu s ohledem na budoucí vývoj. Nikdo však bohužel netuší, jaká bude budoucnost. Obzvláště dnes.
- Je možné, že se svět po epidemii změní. Je proto třeba o změnách, které koronavirus vyvolá, uvažovat i při našich analýzách.
- Marks neočekává rychlé oživení ekonomiky typu V. Budeme mít vakcínu, ale ne v tomto roce. Jakmile bude vyvinutá, nebude dostupná všem.
- Řada investorů spoléhá, že FED trhy zachrání. Drží se hesla: „Nebojuj s FEDem“. Marks se domnívá, že FED má velkou moc, ale ne navždy. Není si jistý, zda má FED v zásobě neomezené střelivo. Ano, může podpořit trhy. Ale trhy vydrží na vysokých úrovních pouze do doby, dokud bude centrální banka nakupovat. Jakmile přestane, je pravděpodobné, že se směr otočí.
- Akcie i dluhopisy se obchodují na cenových úrovních, na kterých bych se neobchodovaly, pokud by FED masivně neintervenoval.
- FED měl předchozí kvantitativní uvolňování stáhnout z trhů dříve.
- Zájem o výletní lodě bude větší, než se většina lidí domnívá. Mají řadu fanoušků.
- FED svými nákupy dluhopisů opět stlačuje výnosy státních i korporátních dluhopisů, díky čemuž se následně zvyšuje zájem o high yield dluhopisy a akcie. Trh je nákupy FEDu uměle pokřivený.
- Současný vývoj by se neměl zaměňovat s tradičním cyklem. Jedná se o epizodu. Meteor, který nás náhle zasáhl.
- Ministerstvo financí a FED tentokráte zasáhli v řádu týdnů, což výrazně zbrzdilo kreditní krizi. I přesto řada high yield dluhopisů zbankrotuje. Zároveň to však způsobilo, že firmy a lidé nenesou důsledky svého nezodpovědného chování. Nenastanou přirozené bankroty předlužených firem, které by časem vystřídaly firmy nové.
- Prožíváme největší pokles ekonomiky od Velké deprese. Člověk by řekl, že budeme mít řadu bankrotů. FED jim zatím částečně zabránil, ale dříve či později se jich dočkáme.
- Aby mohly firmy fungovat, tak jak mají, musí být ve hře faktor strachu. Pokud se lidé neobávají a jejich nezodpovědné chování není potrestáno, tak se ve společnosti vytváří sklony k čím dál většímu riskování, což není dobré. Jedná se o problém morálního hazardu.
- Pokud není žádný trest za nezodpovědné chování, potom se toto chování bude v čase stupňovat.
- Ekonomický růst trval příliš dlouho, což způsobilo, že zodpovědné a rozumné chování ustoupilo čím dál více do pozadí.
- Pokud má člověk pravdu, ale má ji příliš brzy, potom je to okolním světem vnímáno, jako kdyby ji neměl.
- Investoři nebyli v posledních letech v euforii. Věděli sice, že dobré časy nemohou trvat věčně, ale argumentovali, že si zatím nedovedou představit nic, co by růst zastavilo. A nikdo skutečně nedokázal. Nakonec však něco přeci jen přišlo. Něco, co nikdo nečekal a nepredikoval.
- Marks souhlasí s intervencemi FEDu v době finanční krize, a to i přesto, že si je vědom jejich negativních důsledků, které způsobily.
- FED udělá vše možné. Tvrdí, že má neomezený arzenál. Představme si, že bude FED součástí každé transakce, která se na trzích uskuteční. V teoretické rovině může. Může si vytisknout peníze. Může způsobit, že všechny trhy porostou. Všichni si pak ale budou uvědomovat, že se jedná o trhy připomínající Potěmkinovy vesnice. Že se jedná o podvod. Jakmile s nákupy přestanou, vše zkolabuje. Existuje nějaký důvod, proč by to nemohli udělat? Marks odpovídá, že netuší.
- Musíme si položit otázku, zda by výše uvedené kroky měly negativní důsledky. Marks je přesvědčený, že ano.
- Čeká nás více bankrotů.
- Současná stimulační opatření budou mít podobný dopad na sociální nerovnost jako po finanční krizi. Zároveň hrozí, že intervence ještě více podpoří rostoucí vlnu populismu.