Howard Marks, value investor a zakladatel investiční společnosti Oaktree Capital, poskytl před několika dny rozhovor serveru Finance Yahoo, v němž rozebíral současnou situaci na finančních trzích, epidemii koronaviru a investiční příležitosti.
Hlavní myšlenky:
- V Oaktree Capital nedělají předpovědi budoucnosti. Dle odhadů jiných ekonomů však čísla v nejbližších čtvrtletích budou velmi špatná. Možná se dočkáme největšího kvartálního propadu americké ekonomiky vůbec.
- Americká centrální banka představila bezprecedentní opatření, aby se se současnou situací vypořádala. Zdá se, že FED je ochotný zvážit prakticky jakékoliv řešení.
- Nyní je důležité, jak rychle fiskální a monetární opatření zaberou a jak dlouho bude současná situace trvat. Miliony drobných firem v USA musely na několik týdnů zavřít, miliony Američanů přijdou o práci.
- Problém je nicméně koronavirus. Pokud otevřeme ekonomiku příliš brzy, potom se nevyhneme druhé vlně. Spojené státy nezavedly tak drakonická opatření jako jiné země. Lidé se stále shromažďují.
- Výhled pro ekonomiku je slabý, výhled pro koronavirus je špatný, na trzích již však lze najít zajímavé investiční příležitosti.
- Nikdo netuší, co se stane s epidemií či ekonomikou. Wall Street je nicméně placená mimo jiné i za predikce a předpovědi. Většina z nich nemá příliš velkou přidanou hodnotu. Pravděpodobnost toho, že budou správné, je nízká.
- Můžete být optimistou, můžete být pesimistou, ale nelze spoléhat na data, protože žádná spolehlivá příliš nejsou. Investoři by však neměli být zcela mimo trhy, nebo tzv. all-in (tedy plně zainvestování).
- Máme dvě důležitá rizika – riziko permanentní ztráty peněz, ale i riziko potenciálně ušlé investiční příležitosti. Své portfolio bychom tomu měli přizpůsobit. Řekněme, že odhadujeme riziko dalšího poklesu finančních trhů např. na 60 %. Máme zde však další 40 % pravděpodobnost, že trhy porostou. Tomu by měly odpovídat i kroky v rámci našeho portfolia. Pokud budeme zcela mimo trhy, potom se vystavujeme 40 % pravděpodobnosti, že nám unikne investiční příležitost a budeme toho litovat. Musíme velmi dobře balancovat.
- V současných cenách je již zanesena spousta špatných scénářů.
- Současná situace má hodně podobného s finanční krizí. Řada firem je, podobně jako v roce 2008/2009, příliš zadlužená. Na trzích jsme svědky nucených prodejů. Podobně jako dnes se jednalo o krizi zadlužení a likvidity, i když aktuálně je situace méně závažná. Banky jsou v mnohem lepší kondici. Nyní je však krize primárně vyvolaná virem.
- Předpovědi o nastartování ekonomiky ve 3Q považuje Marks za příliš optimistické.
- Patrně nás čeká spousta bankrotů. Řada dluhů však dnes nemá téměř žádné kovenanty. Proto jediný způsob, jak se firma dostane do defaultu, je její neschopnost splácet úvěry, což sníží množství bankrotů. Na druhou stranu v posledních letech získaly úvěry i firmy, které je získat nikdy neměly.