Jedním z nejčastějších argumentů zastánců pasivního investování je, že většina aktivně řízených fondů není schopná po odečtení poplatků v dlouhodobém horizontu překonávat výkonnost trhu. Za jednu z hlavních příčin bývají označovány vysoké poplatky. Nebýt však poplatků, umí vůbec portfolio manažeři vybírat akcie, které překonají tržní index? Odpověď hledali pánové Christopher Polk, Bernhard Silli z London School of Economics a Randy Cohen z Harvard Business School ve studii z roku 2008 s názvem „Best ideas“.
Kompletní studii naleznete ZDE.
Stručné závěry studie
Výsledky studie byly poměrně překvapivé. Pánové zjistili, že portfolio manažeři v USA byli v letech 1991-2005 skutečně schopni vybírat akcie, které překonaly akciový index (benchmark). Zaměřili se na zkoumání výkonnosti akcií, které portfolio manažeři označili za své nejlepší nápady. Tyto akcie dokázaly překonat na měsíční bázi výkonnost benchmarku o 0,39 % až 1,27 % (v závislosti na zvoleném benchmarku). Cca 25 % nejlepších nápadů portfolio manažerů dosáhlo ve sledovaném období průměrné výkonnosti 19 % p.a. vs. 12 % výkonnost trhu. Z výsledků vyvodili autoři studie dva závěry:
- Americké akciové trhy nejsou příliš efektivní, pokud dokáže typický portfolio manažer aktivně řízeného akciového fondu vybrat akcie, která překoná výkonnost trhu.
- Prostředí, v němž se správci aktiv pohybují, podporuje přehnanou diverzifikaci portfolií. Proto portfolio manažeři nakupují do svých fondů i takové akcie, které nejsou schopné překonat výkonnost trhu. A to i přesto, že jsou schopni vybírat akcie s podstatně vyšším ziskovým potenciálem.
Tip:
- Další zajímavé studie naleznete v rubrice Research (zde).