Jak funguje inflace?

Americká banka Bank of America sestavuje pravidelně průzkum mezi 200 institucionálními správci aktiv po celém světě (především fond manažery, hedge fond manažery), v němž mimo jiné zkoumá, jaká témata považují za největší rizika současnosti. V posledním průzkumu se po několika letech probojovala mezi největší obavy investorů inflace (viz graf níže). Fenomén, který byl řadu let v hibernaci a nyní začal nabírat na síle.  

Co je vlastně inflace? Jak funguje a co ji způsobuje? Jak měříme inflaci a jak rychlý může být růst cenové hladiny? Kdo na růstu cen vydělá a kdo prodělá? Co je hyperinflace a v jakých zemích jsme ji v posledních 100 letech zažili? Na všechny výše uvedené otázky odpoví velmi pěkně zpracovaná stránka Finmasters.

Jak funguje inflace (ZDE).

Závěrem několik zajímavých citátů o inflaci:

By continuing process of inflation, government can confiscate, secretly and unobserved, an important part of the wealth of their citizens.

John Maynard Keynes

Inflation is taxation without legislation.

Milton Friedman

I do not think it is an exaggeration to say history is largely a history of inflation, usually inflations engineered by governments for the gain of governments.

Friedrich Hayek

The first panacea for a mismanaged country is monetary inflation, the second one is war.

Ernest Hemingway

We now know that inflation results from all that deficit spending.

Ronald Regan

Having small inflation is like being little pregnant.

Franklin Roosevelt

Arithmetic makes it plain that inflation is a far more devastating tax than anything that has been enacted by our legislature. The inflation tax has a fantastic ability to simply consume capital.

Warren Buffett

Stocks are still the best of all the poor alternatives in an era of inflation.

Warren Buffett

Největší ririka 6_2021