Jaká je nálada mezi investory na finančních trzích? Rozhodně není pozitivní. Alespoň podle posledního průzkumu Bank of America Fund Manager Survey z 6. až 12. září. Průzkumu se účastnilo 235 respondentů, kteří dohromady obhospodařují majetek ve výši 683 mld. USD. Oslovení se čím dál více obávají recese, ještě většího rozšíření záporných úrokových sazeb nebo obchodních válek, které považují za největší riziko. Nejpopulárnějším obchodem byl i v září nákup amerických státních dluhopisů, a to již čtvrtý měsíc v řadě. Pojďme se nyní podívat na vybrané grafy z průzkumu.
Jak je pravděpodobné, že se globální ekonomika v následujících 12 měsících dostane do recese? Počet oslovených respondentů, kteří se domnívají, že se světová ekonomika propadne v následujícím roce do recese, je největší od roku 2009. Přibližně 38 % oslovených očekává recesi, 59 % se recese neobává.
V následujících 12 měsících očekává čím dál méně investorů vyšší úrokové sazby či silnou ekonomiku.
Oslovení správci aktiv jsou v rámci své strategické alokace aktiv defenzivní.
Čím dál méně investorů věří, že value akcie překonají v následujících dvanácti měsících co do výkonnosti růstové akcie. Pesimismus je (soudě pouze dle grafu níže) dokonce blízko několikaletého maxima.
Největším rizikem jsou již pátý měsíc v řadě obchodní války.
Nejpopulárnějším obchodem je čtvrtým měsícem v řadě nákup amerických státních dluhopisů.
Jaké makroekonomické události by v následujících 6 měsících nejvíce podpořily riziková aktiva? Fiskální stimul v Německu či pokles úrokových sazeb v USA o 0,5 %.