Benjamin Graham, otec value investování a autor knih Security Analysis a The Intelligent Investor, poskytl půl roku před svou smrtí (21. září 1976) v kalifornské La Jolla rozhovor o investování, který i po několika desetiletích stojí stále za přečtení. Hartman L. Butler, který Grahama vyzpovídal, hovořil s uznávaným profesorem, ekonomem a investorem o řadě zajímavých témat. Rozebrali například:
- Investici do pojišťovny GEICO (Pozn. Ano, skutečně se jedná o pojišťovnu GEICO, kterou později koupil jeho následovník Warren Buffett, a která je nyní jedním ze základních pilířů Berkshire Hathaway)
- Důležité okamžiky v investiční kariéře Grahama
- Propady na akciových trzích v letech 1929, 1937-1938 a 1940-1941
- Okamžik, kdy se rozhodl napsat knihu Security Analysis
- Jeho skepsi vůči selektivnímu výběru jednotlivých akcií vs. výběru širší skupiny podhodnocených akcií na základě několika jednoduchých kritérií (Pozn. rozdíl oproti současnému přístupu Warrena Buffetta)
- Grahamův výzkum ohledně výkonnosti levných akcií
- Teorii náhodné procházky a efektivních trhů
- Různé způsoby investování do akcií
- Indexové fondy (Pozn. Indexové fondy skutečně v USA existovaly již v roce 1976. Nejsou žádnou převratnou novinkou posledních desetiletí, jak by se někdy mohlo zdát.)
- Rady mladým analytikům cenných papírů
- Otázku, zda se Wall Street, analytici a portfolio manažeři poučili z „Go-Go“ fondů, kultu růstových akcií, a dalších (v té době populárních) přístupů.
Kompletní znění rozhovoru naleznete ZDE.
Závěrem několik nadčasových citací (volný překlad) z rozhovoru:
„ … věc, o níž zde celé dopoledne hovořím, je použití jednoduchého kritéria hodnoty cenného papíru. Všichni ostatní se však snaží vybrat další Xerox či 3M (Pozn. růstové společnosti té doby), a to z důvodů jejich dlouhodobých vyhlídek, nebo se snaží rozhodnout, zda bude v příštím roce dobré investovat do odvětví polovodičů či nikoliv. Nezdá se však, že by to byly příliš spolehlivé způsoby, jak investovat.“
„ … lidé z Wall Street se nic nenaučili, vše zapomněli. Nevěřím, že se chování lidí z Wall Street v budoucnu kdy změní. Myslím si, že tento obor podnikání plný chamtivosti – spojený s nadměrným očekáváním a strachem – s námi zůstane tak dlouho, jako lidstvo samo. … Ohledně Wall Street jsem velmi skeptický.“
„ … Pokud jsem si za svou šedesátiletou kariéru na Wall Street něčeho všimnul, potom je to skutečnost, že lidé neumí dobře předpovídat, co se stane na akciových trzích.“
„ … Oni (Pozn. novináři) a ekonomové, všichni mají názor, o který jsou ochotni se podělit, pokud se jich zeptáte.“