Aktivní investování opět zazáří, pozor na akcie s vysokými dividendami

Clipper Fund zveřejnil velmi zajímavý roční komentář, v němž kromě výkonnosti fondu samotného rozebírá i aktivní vs. pasivní investování, rizika investic do akcií s vysokým dividendovým výnosem, rizika investic do akcií předlužených firem s mizernou kvalitou a další zajímavá témata.

Kompletní komentář naleznete zde.

Stručné shrnutí komentáře:

  • Fond zhodnotil v roce 2017 o 17,7 % a v uplynulých třech i pěti letech překonal akciový index S&P 500.
  • V uplynulých deseti letech vybrali investoři z aktivně řízených fondů 1,1 bilionu dolarů a do pasivně řízených fondů a ETF vložili 1,0 bilionu dolarů.
  • Na grafu (viz. obrázek 1 níže) ukazují, že aktivně řízené fondy svou výkonností tradičně překonávají akciový index S&P 500 v dobách záporných výnosů a jednociferných až dvouciferných výnosů. Jakmile však začnou akciové indexy zhodnocovat o několik desítek procent, mají aktivně řízené fondy tendence zaostávat za indexem.
  • Dále ukazují statistiku, kdy aktivně řízené fondy s nízkými poplatky a vysokým podílem investic do fondu ze strany zakladatelů a portfolio manažerů měly historicky tendenci překonávat v dlouhodobém horizontu jak akciový index, tak průměrný akciový fond (viz. obrázek 2 níže).
  • Popisují druhy firem, které ve fondu s oblibou nakupují.
  • V současnosti vidí velké riziko v populárních akciích s vysokým dividendovým výnosem, kdy investoři v honbě za pravidelným výnosem vyhnaly valuace na příliš vysoké úrovně. Upozorňují, že 25 nejvíce držených akcií s vysokým dividendovým výnosem se v současnosti obchoduje za valuace o 20 % vyšší ve srovnání s trhem. Prémie bývají přitom typické převážně pro růstové firmy, avšak tržby 25 zkoumaných firem v uplynulých 5 letech naopak klesaly. Proto pochybují, zda jsou prémie dividendových akcií ospravedlnitelné (viz. obrázek 3 níže).

Obrázek 1

Kdy prekonava aktivni investovani pasivni
Zdroj: http://clipperfund.com/

Obrázek 2

Aktivne rizene fondy prekonavajici index
Zdroj: http://clipperfund.com/

Obrázek 3

PE 25 nejpopularnejsich dividendovych akcii
Zdroj: http://clipperfund.com/

Tip: