118 leté výnosy akcií, dluhopisů, nemovitostí a alternativních investic, rizikové prémie a smart beta investování

Banka Credit Suisse zveřejnila svůj pravidelný vynikající report Global Investment Returns Yearbook 2018, v němž zveřejňuje výnosy akcií, dluhopisů a pokladničních poukázek za neuvěřitelných 118 let, a to rovnou z 23 zemí světa a 3 regionů. Jako třešničku na dortu analyzuje každým rokem několik vybraných investičních témat. Letos se zaměřila na rizikové prémie, smart beta investování a v neposlední řadě na dlouhodobé výnosy alternativních investic (vína, známky, umění, auta, šperky a další) a nemovitostí (z 11 zemí).

Přečtení reportu doporučuji všem investorům! Jedná se o vynikající souhrn informací o dlouhodobých výnosech různých tříd aktiv, které by měl mít na paměti každý investor. Znalost historických výnosů nám pomůže ukotvit naše očekávání a nepodlehnout vábení chamtivosti. Jakmile například srovnáme současné očekávané výnosy jednotlivých tříd aktiv s jejich dlouhodobými průměry, rázem zjistíme, že současný svět se blíží spíše extrému než normálu.

Kompletní report naleznete zde.

Stručný přehled nejzajímavějších témat:

  • Dlouhodobá průměrná riziková přirážka by se u akcií měla v následujících letech pohybovat kolem 3,5 % (pozn. O kolik by měly akcie vynášet více ve srovnání s výnosem hotovosti). V minulosti se v případě globálních akcií pohybovala na úrovni 4,3 %.
  • Report zkoumá čím dál populárnější fenomén zvaný smart beta investování, kdy investoři nakupují smart beta ETF, které se zaměřují na určitý tzv. faktor. Panuje totiž přesvědčení, které je podloženo několika akademickými studiemi, že existuje několik faktorů, které jsou schopné dlouhodobě překonávat průměrné výnosy trhu. Patří mezi ně především value, momentum, tržní kapitalizace firem či volatilita (pozn. Historická data například naznačují, že momentum a value akcie dokázaly v minulosti porážet průměrný výnos akciového trhu. Podobně si vedly i ostatní faktory.)
  • Autoři dospěli k závěru, že výnosy jednotlivých faktorů jsou v čase velmi rozkolísané a mohou být i několik let v řadě záporné. Zároveň je velmi obtížné odhadnout, kterému faktoru se bude v následujících letech dařit a kterému ne. V poslední době se kupříkladu delší dobu nedaří value faktoru.
  • Report dále nabízí patrně nejširší studii dlouhodobých výnosů alternativních aktiv, která byla dosud publikována.

Tip: