Value investor s více než 50 letými zkušenostmi z akciových trhů, miliardář a zakladatel hedge fondu Omega Advisors Leon Cooperman byl před několika dny hostem pořadu Lunches with Legends, v němž hovořil o svých investičních začátcích, své kariéře, významných okamžicích svého života, správě investičního portfolia, současných trzích, investičních příležitostech, budoucnosti a řadě dalších zajímavých témat.
Hlavní myšlenky rozhovoru:
- Cooperman připisuje svůj úspěch třem faktorům – tvrdé práci, náhodě a intuici.
- Po vysoké škole měl 16 pracovních nabídek. Nabídka z Goldman Sachs nebyla ani zdaleka ta nejlepší, přeci ji však přijal. Nakonec se v bance stal partnerem. Pracoval velmi tvrdě. Chodil do práce jako první, odcházel jako poslední.
- Roky přesvědčoval vedení banky, aby vstoupili do asset managementu. Nakonec je přesvědčil. Následně prosazoval založení hedge fondu, což se mu již nepodařilo, a to byl jeden z důvodů, proč založil Omega Advisors. Chtěl spravovat peníze klientů po svém.
- Klientům byl k dispozici 24h denně 7 dní v týdnu. Do stanov fondu zařadil netradiční povinnost – v případě, že by se rozhodl vybrat své peníze z fondu, a jeho vklad by pokles pod 35 milionů USD, musel 3 měsíce předem informovat své klienty. Tak měli jistotu, že jsou na stejné lodi s portfolio manažerem. Na hedge fond měl relativně nízké poplatky (1 % roční poplatek za obhospodařování, 15 % poplatek za výkonnost). Vždy byl největším investorem ve fondu.
- Celá struktura trhů se rozbila.
- Čeká nás větší volatilita, více tradingu, více nákupů indexových fondů. Lidé netuší, co vlastní. K akciím se chovají jako ke kusu papíru. Pokud víte, co děláte, potom se vám v tomto prostředí může dařit.
- Nikdo se dnes již neobtěžuje udělat si poctivě svůj domácí úkol a kvalitní research firmy.
- Zavření ekonomiky (z důvodu koronaviru) byla chyba.
- Ekonomika je od roku 2008 napojená na podporu základních životních funkcí (centrální banky, fiskální stimuly), nikdo se nezajímá o rostoucí dluhy, budoucí růst bude nižší, protože bude potřeba splácet úroky, důvěra bude nižší. Politika centrálních bank je špatná.
- V budoucnu je pravděpodobné, že zisky firem porostou pomaleji, budou však klesat P/E.
- Stát hraje v celém systému příliš velkou roli.
- Pokud stát zachraňuje ekonomiku při poklesech, potom je přesvědčený, že má právo ji více regulovat při růstu.
- Máme 3 trhy:
- 1) FANG akcie, které jsou lepší než zlato. A to i přesto, že jsou relativně drahé.
- 2) Robinhood akcie – ty jsou jen vtipem, který skončí v slzách.
- 3) Ostatní akcie – zde hledá příležitosti, které jsou rozumně oceněné.
- Držel by co nejméně dluhopisů, jak je to jen možné.
- Politika centrálních bank posouvá všechny účastníky trhů výše na rizikové křivce (všichni investují do rizikovějších aktiv, než do jakých by při normálních sazbách investovali). Na nulových sazbách nelze dlouhodobě přežít.
- Hromadící se dluhy zpomalí ekonomiku, proto v následujících letech nevylučuje deflační scénář.
- Cooperman se snaží hledat více investičních příležitostí mimo akciové trhy.
- Popularita aktivně řízených fondů se opět vrátí. V současnosti by preferoval long/short strategie.
- Neinvestoval by do hedge fondů s poplatkovou strukturou 2 %/20 %.
- Férová cena S&P 500 se pohybuje kolem 3 000 bodů (P/E 20 * normalizované zisky indexu 150 USD).
- Důležité je hledat jednotlivé akcie. Existuje celá řada akcií, které lze dnes koupit za jednociferné P/E. Důležité je cash-flow.
- Současní investoři by měli být disciplinovaní a neměli by podlehnout vábení tradingu.
- Doporučuje mladým lidem, aby se věnovali tomu, co milují, a nehledali zaměstnání dle velikosti nabízeného platu.
- Mezi významné pozice v portfoliu Coopermana patří – high yield dluhopisy Ligado, akcie Amazon, Ashland Global Holdings, Citigroup, Cigna, Mr. Cooper Group, Energy Transfer Partners, Microsoft či Navient.