Investování do akcií se někdy může zdát na první pohled jednoduché. Minimálně pro ty, kteří se na něj dívají skrze zpětné zrcátko. Chtěl-li investor dosáhnout v posledních letech vynikajících investičních výsledků, stačilo se zaměřit na americké růstové akcie z technologického sektoru. “Jak prosté.“ Popularitu akcií FAANGM (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google a Microsoft) nezastavila dokonce ani největší globální epidemie za posledních 100 let. Spíše naopak. Jejich růst nadále pokračuje, přičemž výše uvedených 6 akcií dnes tvoří již 24 % celkové tržní kapitalizace amerického akciového indexu S&P 500. To je více, než jaká byla váha nejpopulárnějších technologických akcií v době „dot com“ spekulativní bubliny na přelomu tisíciletí.
O co více vzrostla popularita FAANGM, o to více naopak propadl zájem o value akcie a emerging markets akcie. Kdy se situace otočí? Nebo bude tento trend pokračovat i v budoucnu? Jaký vliv má pandemie koronaviru? Odpovídá Robert Arnott, zakladatel investiční společnosti Research Affiliates, která patří k pionýrům fundamentálně vážených indexů (tzn. indexy vážené na základě tržeb, zisků, cash flow, účetní hodnoty, dividend a nikoliv na základě tržní kapitalizace a float).
Hlavní myšlenky:
- Nikdy v životě jsme neměli uzavření celé ekonomiky jako nyní. Negativní dopady budou velké a nebudou jen krátkodobé, jak se mnozí domnívají. Spousta malých firem zbankrotuje, což zvýší nezaměstnanost.
- Státní pomoc se nedostane ke všem firmám, které ji potřebují.
- Nezaměstnanost se patrně příští měsíc vyšplhá k 20 %. Nejvyšší nezaměstnanost měly Spojené státy v době Velké deprese (24 %).
- Uzavření ekonomiky bylo politické rozhodnutí. Arnott se domnívá, že nebylo správné.
- Americké akcie se obchodují stále za velmi vysoké násobky Shillerova P/E.
- Akcie vynikající společnosti není vždy vynikající investicí a vynikající investice nemusí být vždy jen akcie vynikající společnosti.
- Technologické firmy těží z koronaviru. Jsou však velmi drahé.
- Bankroty budou především na straně value akcií. Rozdíl ve valuacích statisticky nejlevnějších akcií dle P/B a statisticky nejdražších je nicméně obrovský, jeden z největších v historii.
- Arnott využil pandemie k postupnému navyšování pozic na trzích, které považuje za levné. Důležité je být trpělivý.
- US akcie jsou drahé, proto je nenakupoval. Levné jsou naopak emerging markets akcie, obzvláště value akcie. Mohou však ještě klidně být i levnější. Proto v čase průměruje a postupně přikupuje.
- Pokud přijde inflace, potom nejpopulárnější akcie a portfolia patrně zklamou.
- Small-cap akcie sice na první pohled zlevnily, problémem však je, že jejich zisky výrazně propadnou. P/E proto opět vzroste.
- Bude trvat několik let, než se HDP vyšplhá na úroveň z konce roku 2019.
- Emerging markets se vzpamatují rychleji než USA.
- Doporučuje investorům, aby se zaměřili na EAFE (Europe, Australia and Far East) akcie, které jsou levné.
- Nyní není vhodný čas být averzní vůči riziku. To bylo před třemi měsíci. Nyní je na čase přemýšlet o tom, jak se trpělivě postupně zainvestovat.
- Patrně ještě otestujeme letošní minima. Existuje 30-40 % šance, že akcie klesnou na nová minima.
- Arnott je fanouškem široké diverzifikace. Na konci března byl však nejméně diverzifikovaný za celou svou kariéru. Má více než polovinu svého portfolia v deep value akciích na emerging markets. Ne všechny akcie na emerging markets přežijí. Přeživším se však bude v budoucnu dobře dařit.
- Investoři by měli vlastnit fundamentálně vážený index akcií na emerging markets.