Warren Buffett se každoročně ocitá v záři reflektorů na valné hromadě Berkshire Hathaway (BRKA, BRKB), na níž se sjíždějí desetitisíce fanoušků z celého světa. Jeho společník Charlie Munger je sice vždy po jeho boku, avšak prim hraje bezpochyby „věštec z Omahy“. Nicméně i Munger upoutá každý rok minimálně na dvě hodiny pozornost médií a investorů, a to na valné hromadě společnosti Daily Journal.
Shrnutí hlavních myšlenek:
- Umělá inteligence je velmi důležitá. V poslední době je však kolem ní příliš velký humbuk. Má svá pozitiva i negativa. Lze ji poměrně dobře využít v pojišťovnictví.
- Pokud by měl jmenovat pouze jeden faktor, který nejčastěji vede ke špatným rozhodnutím, tak by to bylo popírání. Pokud je nám pravda nepříjemná, tak si s námi naše mysl začne pohrávat, což vede k řadě velmi špatných rozhodnutí. Jedním z příkladů odvětví, které ovládá popírání, je investiční management. Pouhých cca 5 % fondů je schopných dlouhodobě překonávat index. Všichni ostatní žijí ve stavu popírání. Účtují si vysoké poplatky a svým klientům nepřináší žádnou službu. Je to morální zkaženost.
- Zakladatel čínské společnosti BYD, do níž investovala i Berkshire Hathaway, použil v minulosti vlastní akcie, aby odměnil své zaměstnance.
- Tesla v minulém roce snížila ceny svých aut 2x, BYD ceny svých vozů zvýšil. BYD má v Číně před Teslou obrovský náskok.
- Akcie BYD se obchodují za padesátinásobek zisků, což je velmi vysoko.
- Munger nakupoval akcie Alibaba v Daily Journal s finanční pákou.
- Munger i Buffett čas od času používali finanční páku. Většina lidí by ale neměla.
- Munger považuje investici do Alibaby za jednu z největších chyb, kterou kdy udělal. Byl okouzlen pozicí firmy na čínském internetovém trhu. Neuvědomil si ale, že se jedná pouze o prodejce zboží, jehož pozici může oslabit konkurence.
- Vůdcové v Číně jsou pragmatici. Jsou chytří. Otázka Tchaj-wanu je nyní na dlouhou dobu mimo hru. Díky tomu je investování v Číně atraktivnější. V Číně můžete nyní nakoupit dobré firmy za nízké valuace – na rozdíl od Spojených států. Extra riziko, které podstupujete, může být s ohledem na valuace přijatelné. To je důvod, proč Munger investuje v Číně. Raději by samozřejmě investoval v USA, ale nevidí zde dostatek atraktivních příležitostí.
- Munger se domnívá, že čínský prezident udělal řadu dobrých věcí. V souvislosti s jeho osobou je optimističtější než většina ostatních.
- Nemá rád odvětví polovodičů, protože vše, co firmy v tomto odvětví vydělají, musí investovat do dalšího vývoje čipů. Musíte vše reinvestovat, abyste zůstali ve hře. Neví, zda Taiwan Semiconductor Manufacturing uspěje. V případě společnosti Intel netuší, zda se jim podaří dohnat Taiwan Semiconductor. Státní dotace Intelu pomohou. Munger však přiznává, že tomuto odvětví příliš nerozumí.
- Munger označuje kryptoměny za krypto-shit a nechápe, jak je někdo může nakupovat. Jedná se o čirou spekulaci. Je to naprosto stupidní a stát by je měl zakázat. Podobně jako to udělali v Číně. Druhá strana nemá žádný dobrý argument, který by jej přesvědčil. Stydí se za svou zemi, že obchodování s kryptoměnami umožnila. Rozumní lidé by se měli kryptoměnám obloukem vyhnout.
- Munger udělal v životě pouhé 3 short obchody, a to před 30 lety. Jeden short s měnami, dva s akciemi. Následně se rozhodl, že již žádný v životě neudělá.
- Dokud si Costco udrží svou kulturu, bude v pořádku. Je to skvělá společnost. Za čtyřicetinásobek zisků je nicméně drahá. Nikdy ale akcie neprodá.
- Daň ze zpětných odkupů akcií by se neměla zvyšovat.
- Nemyslí si, že bude Berkshire Hathaway rozdělena do několika malých společností. Akciím se bude dařit dobře. Obzvláště ve srovnání s ostatními, protože valuace jsou vysoké a americká vláda je nepřátelská vůči podnikům.
- Domnívá se, že se v následujících letech budou zvyšovat daně. Investoři to budou mít v budoucnu obtížnější.
- Růst úrokových sazeb je nepříznivý pro akcie. Nikdo ale nemohl čekat, že budou na nule věčně. V budoucnu budeme mít více inflace. To je také jeden z důvodů, proč má Daily Journal v portfoliu akcie místo dluhopisů.
- Všichni politici chtějí tisknout peníze a utrácet je. Inflace se nezbavíme.
- Indexové fondy mají čím dál větší moc.
- Musk dokázal s Teslou úžasné věci.
- Každá z divizí společnosti Disney nyní podniká v mnohem obtížnějším prostředí než kdykoliv předtím.
- Munger se vždy vyhýbal investicím do filmu či do společností z filmové branže. V tomto odvětví je pro investory velmi obtížné vydělat peníze.
- Munger je spokojený s investicí Berkshire Hathaway do akcií Chevron a Occidental Petroleum. Domnívá se, že to bude dobrá dlouhodobá investice.
- Benjamin Graham sice nakupoval statisticky levné akcie, ale když se podíváte na jeho celoživotní výnosy, tak zjistíte, že více než polovinu peněz vydělal na akciích firmy Geico. Tedy na akciích kvalitní firmy (nikoliv statisticky levné). To, co učil, tedy nebylo to, na čem zbohatl.
- Při výběru akcií preferuje vždy na prvním místě dobrý business, teprve na druhém místě kvalitní management.
- V USA je těžké najít vynikající společnosti za rozumnou cenu. Obchodují se za vysoké ocenění, protože je chtějí vlastnit všichni. Zvyšuje se tak možnost ztráty. Je to velmi obtížné, a to i pro profesionály. Munger by nezaměstnal 95 % amerických portfolio manažerů. Myslí si, že nadprůměrných výsledků je schopno dosahovat pouhých 5 % z nich.
- Pro běžné občany v USA je nejlepší variantou, jak spořit na důchod, investovat do indexového fondu.
- Člověk by se měl pojišťovat pouze proti věcem, které si nemůže dovolit zaplatit sám.
- Greg Abel je v některých věcech lepší než Warren Buffett. Berkshire Hathaway má velké štěstí, že jej má.
- Klíčovým bodem pro úspěch jakékoliv ekonomiky je soukromé vlastnictví.
- Munger obdivuje Jima Senegala ze společnosti Costco. Greg Abel z Berkshire Hathaway mu jej připomíná.
- Nejdůležitější je být racionální.
- Zakladatel čínské společnosti BYD je génius. Investice do jejich akcií byla mimořádná. Jedna z nejlepších v historii Berkshire Hathaway. Podobné to bylo s investicí do osoby Ajita Jaina.
Kompletní video naleznete zde: https://www.youtube.com/live/9VVPO3KWj3A?feature=share