Value investor Bill Nygren, portfolio manažer ve fondech Oakmark, s investičními zkušenostmi v řádu desítek let, byl hostem podcastu Morningstar „The Long View“. V rozhovoru se věnoval svému přístupu k investování, užitečnosti a využitelnosti akciových sreeningů, přidané hodnotě fondů Oakmark, aktuálním atraktivním oblastem na akciových trzích, ohrožení v podobě Amazonu, firmě Netflix, bankovnímu sektoru a řadě dalších témat.
Kompletní podcast naleznete ZDE.
Hlavní myšlenky podcastu:
- „Stockpicking“ není složitější než v minulosti, ale změnil se.
- V minulosti bylo v případě value investorů možné nakupovat akcie s nízkými hodnotovými/value ukazateli a čekat na jejich návrat k průměru, což zajistilo vyšší než tržní výnosy. V posledních letech tato strategie zklamala.
- V Oakmark vytvořili value investiční přístup, který nelze snadno replikovat pomocí počítače.
- Když Nygren začínal, používali pravidelně akciové screeningy, z nichž následně vybírali vhodné akcie. Dnes jsou údajně screeningy k ničemu, protože jsou snadno dostupné a může je využít každý. Díky tomu není výstup ze screeningů příliš užitečný. V Oakmarku se proto zaměřili na hloubkovou analýzu společností, které na první pohled nevypadají levně z pohledu value ukazatelů, ale přitom mohou být jedny z nejlevnějších na trhu.
- V současnosti mohou existovat neefektivity na úrovni populárních indexů, resp. v případě akcií, které v nich nejsou zařazeny.
- Za hlavní zdroj alfy (nadvýnosu aktivně řízeného fondu) považuje svou schopnost hledat hodnotu společností, která není na první pohled patrná při pohledu na tradiční statistiky či účetní výkazy.
- Nedomnívá se, že odklonem od statisticky levných akcií podstupuje větší riziko.
- Investiční proces ve fondech Oakmark je velmi náročný na research. Řada investorů na finančních trzích stále hledá zkratky a není ochotna takto náročný research podstoupit.
- Provozovat fond s koncentrovaným portfoliem je z pohledu potenciálního zájmu investorů rizikovější, než provozovat diverzifikovaný fond, protože výkonnost koncentrovaného fondu je v čase mnohem rozkolísanější, což řada investorů nese s nelibostí.
- Nepoužívají ukazatel CAPE (Shiller P/E). Akcie se v porovnání s dluhopisy jeví jako atraktivnější. Řada investorů se obává příliš vysokých ziskových marží, avšak Nygren upozorňuje, že struktura společností se změnila. Firmy jsou dnes mnohem méně kapitálově náročné než v minulosti, což ovlivňuje i velikost ziskových marží.
- V případě růstu inflace bychom údajně patrně ztratili více na dluhopisech než na akciích.
- Domnívá se, že value investiční styl bude úspěšný.
- Utility se ve srovnání s indexem S&P 500 obchodují poměrně draze, protože investoři hledají zoufale stabilní fixní výnos (v případě utilit vysoké dividendy). Akcie bank se naopak obchodují relativně levně.
- Trh jako celek není údajně předražený.
- Jedním z významných investičních kritérií je pro Oakmark skvělý management orientovaný na zájmy akcionářů.
- Ve srovnání s minulostí jsou mnohem ochotnější investovat do technologických společností. Důvodem je jejich lepší znalost těchto firem, úspory z rozsahu technologických společností a posílení jejich pozice na trhu.
- V ropném sektoru byla v minulosti většina firem orientována primárně na růst tržního podílu. V poslední době se však situace začíná měnit a management řady společností se začíná orientovat na zájmy akcionářů. Proto jsou zajímavější. Domnívají se, že v budoucnu poroste poptávka po ropě a opět budeme svědky situace, kdy poptávka překoná nabídku.
- Hrozba v podobě vstupu společnosti Amazon (AMZN) do stejného odvětví jako Netflix (NFLX) je přeceňována. Další potenciální oblast, v níž se investoři patrně zbytečně obávají Amazonu, je sektor bankovních služeb.
- Před finanční krizí se tolik nezaměřovali na velikost dluhu jednotlivých společností, obzvláště pak bank.
- Typicky drží 5 % portfolia v hotovosti, ať již z důvodu výplaty stávajících klientů či z důvodu potenciálních investičních příležitostí.
- Hlavní rozdíl mezi value investičními fondy Oakmark a růstovými investory je v tom, jak daleko a jak spolehlivě dokážou odhadovat budoucí hospodářské výsledky společností. V Oakmark se drží odhadů maximálně pro následujících 5-7 let. Řada růstových investorů se však dívá ještě dále do budoucnosti.
Aktuální portfolio fondu Oakmark Select a Oakmark Global Select naleznete ZDE a ZDE.