INVESTICE DO AKCIÍ – Základy value investování

O knize

Kniha Investice do akcií – Základy value investování (OBJEDNAT KNIHU[1]) je určena všem dlouhodobým investorům, kteří by rádi využili zajímavý výnosový potenciál akcií, ale zároveň nechtějí podstupovat příliš velké riziko. Autor se v ní zabývá relativně konzervativním přístupem k investování, prověřeným více než osmdesátiletou historií. Rozebírá jeho základní principy a pomáhá s hledáním odpovědí na klíčové otázky typu:

 • Proč právě value investování?
 • Jak vyhledávat investiční příležitosti?
 • Jak ocenit společnost a jak stanovit vnitřní hodnotu firmy?
 • Kdy nakupovat?
 • Jak sestavit a spravovat portfolio?
 • Kdy prodávat?
 • a další

Investice do akcií základy value investování 3D

První část knihy

První část knihy se zaměřuje na základní rozdíly, kterými se value investování odlišuje od ostatních investičních přístupů. Vysvětluje, proč by měl čtenář důsledně rozlišovat mezi investicí a spekulací, jak vnímat riziko a proč je nezbytné vyhnout se velkým ztrátám, které mohou mít devastující účinky na dlouhodobou výkonnost portfolia. Autor dále rozebírá problematiku kontrariánského myšlení, které je blízké řadě value investorů. V první polovině knihy se čtenář dále seznámí s principem bezpečnostního polštáře, který poskytuje investorům ochranu proti nečekaným událostem a s asymetrickým investováním, které nabádá k nákupu akcií pouze v situaci, kdy potenciální výnos výrazně převyšuje podstupované riziko. V neposlední řadě je zkoumána historická výkonnost value investování a vliv psychologie a institucionálních investorů na finanční trhy.

Druhá část knihy

Druhá část knihy se zaměřuje na praktickou aplikaci. Porovnává různé value investiční přístupy, přičemž detailně rozebírá dva hlavní proudy v podobě deep value investování a kvalitativního value investování. Autor na jedné straně popisuje výhody a nevýhody nákupů firem, jejichž akcie se obchodují blízko likvidační hodnoty, na druhé straně pak seznámí čtenáře s metodou výběru akcií kvalitních společností, které lze v portfoliu držet řadu let až desetiletí. Představí čtenářům několik způsobů výpočtu vnitřní hodnoty a naznačí jejich použití v praxi. Dále pomůže s identifikací oblastí, v nichž lze nalézt zajímavé investiční příležitosti. V neposlední řadě rozebírá vhodný okamžik nákupu akcie, zamýšlí se nad optimální velikostí nových pozic, problematikou diverzifikace a monitoringem portfolia. Závěrem rozebere, v jakých situacích akcie prodat a zaměří se na některá ožehavá témata value investování v podobě využívání finanční páky či prodejů nakrátko.

Kompletní obsah knihy naleznete zde.

Co v knize nenajdete?

 • Snadný návod jak s minimálním úsilím rychle zbohatnout na akciových trzích
 • Kompletní investiční manuál zaručující úspěch při investicích do akcií
 • Vyčerpávající a úplný popis problematiky value investování
 • Komplexní případové studie

Kniha nepřichází s žádnými převratnými revolučními nápady či idejemi. Je pouhou snahou o shrnutí základních myšlenek a principů value investování, který by svou podstatou mohl vyhovovat relativně konzervativním českým investorům. I přesto, že je tento jedinečný přístup již desítky let úspěšně praktikováno stovkami investorů po celém světě, je v České republice stále relativně neznámý. Tato kniha snad pomůže zvýšit všeobecné povědomí.

Napsali o knize

„Knih o investování jsou doslova mraky. Dobrých knih o investování je relativně málo. Dobrých knih o investování od českých autorů je jen několik. Teď je jich o jednu více.“

Daniel Gladiš, Vltava Fund

Autor

Petr Čermák (stručné BIO zde, kontakt: investicedoakcii@post.cz)

 

OBJEDNAT KNIHU[1]

Investice do akcií přední strana

[1] Knihu lze objednat přímo v nakladatelství Brána (ZDE) nebo v některém z internetových obchodů na Heureka.cz (ZDE).