Warren Buffett – Jak investovat do akcií v dobách inflace?

Od začátku finanční krize v roce 2008 se ekonomové a investoři rozdělili do dvou táborů – inflační a deflační.

Pozor na inflaci!

Inflační tábor je přesvědčený, že extrémně uvolněná měnová politika centrálních bankéřů ve světě v podobě nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování povede dříve či později k velké inflaci (růstu cen zboží a služeb). Inflační proroci varují před pomyslnými tiskařskými lisy na peníze v útrobách centrálních bank, které zaplaví ekonomiku tolika nekrytými penězi, že dříve či později zamíří ceny nutně vzhůru a to tak prudce, že se mohou vymknout kontrole.

Globální ekonomika ala Japonsko

Zastánci deflace (pokles cen zboží a služeb) naopak vidí paralely mezi současnou globální ekonomikou a Japonskem, které již několik desetiletí bojuje s poklesem cen. Jejich hlavním argumentem jsou extrémně vysoké dluhy ve světě, nepříznivý demografický vývoj v rozvinutých zemích, globalizace a robotizace, které způsobují permanentní tlak pokles cen. Jakákoliv výraznější dlouhodobá inflace je v takovém prostředí pouze dočasným jevem, který brzy pomine. Rostoucí inflace totiž způsobí zvýšení úrokových sazeb, což spustí v předlužené ekonomice vlnu bankrotů a pokles cen aktiv (akcií, dluhopisů, nemovitostí, …) a následně zadusí jakýkoliv výraznější dlouhodobý ekonomický růst.

Prozatím vítězili zastánci deflace

V uplynulých letech vítězili zastánci deflace. Poslední rok jsme však svědky globálního synchronizovaného ekonomického růstu, který doprovází rostoucí ceny. Inflace se začíná blížit 2 % cíli centrálních bank a ty začínají zvyšovat úrokové sazby. Zdá se, že inflace je po několika letech zpět. Přišel již konečně čas rychle rostoucích cen? Netuším. Osobně patřím v této zábavné hře na věštění budoucnosti dlouhodobě spíše do deflačního tábora.

Vliv inflačních/deflačních očekávání na naše investování

Jakkoliv jsou však makroekonomické debaty zábavné, tak mají jen minimální vliv na mé rozhodování o investicích. Nezáleží na tom, zda očekávám -1%/+3% změnu cen. Ani se o podobné predikce nesnažím. Pokud jsme value investoři, potom se zaměřujeme na konkrétní akcie a nikoliv na ekonomiku jako celek či na predikování jejího budoucího vývoje. Naším cílem je hledat podhodnocené firmy, které bychom mohli na několik dalších let nakoupit do svého portfolia. Fakticky se chováme jako podnikatel či private equity investor, který nakupuje firmy neobchodované na burze. Pokud najdeme společnost, která se nám zamlouvá a můžeme ji získat za dobrou cenu, potom je nám vesměs jedno, kam v nejbližším čtvrtletí či roce zamíří ekonomika. Firmu koupíme. A stejně bychom se měli chovat i na akciových trzích.

Období deflačních tlaků možná končí, možná nekončí. Jako investoři musíme být připraveni vybírat podhodnocené firmy v dobách inflace i deflace. V uplynulých 10 letech jsme zažívali převážně deflační tlaky a spousta z investorů proto zapomněla, jak rostoucí inflace vypadá. Nezaškodí se proto na chvíli zastavit a zamyslet se, jak mohou případné rychle rostoucí ceny ovlivnit podnikání firem, které máme v portfoliu, případně firem, které hodláme nakupovat. Může mít rychle se zvyšující inflace negativní dopad na náš investiční přístup?

Rozhodně nebudeme prvním value investorem, který o inflaci kdy přemýšlel. Proto se můžeme podívat do historie. A není lepšího člověka, u kterého bychom měli začít, než u Warrena Buffetta. Předně u jeho dopisů akcionářům Berkshire Hathaway z inflačních dob (80. léta) v USA (dopisy akcionářům naleznete zde).

Pokud nepatříte k příliš náruživým čtenářům a rádi byste alespoň několik základních myšlenek, potom se podívejte na aktuální článek na CNBC, který naleznete zde.


Tip: