Velkým americkým firmám se nikdy nedařilo lépe. Vydrží vysoké ziskové marže i v budoucnu?

Investiční společnost GMO publikovala zajímavý čtvrtletní dopis akcionářům svých fondů, v němž rozebírá ziskovost amerických korporací a její vývoj v čase. Analytici dospěli k závěru, že se ziskovost největších amerických společností v uplynulých 30 letech výrazně zvýšila. Naproti tomu ziskovost malých firem zaznamenala jen drobné změny. Příčinou je údajně růst tržní síly největším amerických korporací. GMO se však domnívá, že se situace začne postupně měnit, což by mohlo mít negativní vliv na profitabilitu velkých společností. Proces nicméně bude patrně pomalý a nejistý. Bez ohledu na budoucí vývoj ziskových marží však považují akcie v USA, ve srovnání se zbytkem světa, za předražené.

Kompletní dopis akcionářům naleznete ZDE.

Hlavní závěry:

  • US akcie co do výkonnosti v uplynulých letech překonaly zbytek světa.
  • Příčinou byla expanze valuačních ukazatelů P/E a zároveň i ziskových marží, které vedly k většímu růstu zisků než ve zbytku světa.
  • Ziskové marže se udržují na nadprůměrných úrovních nezvykle dlouho. V minulosti měly tendence vracet se k dlouhodobému průměru.
  • Nejsilnější růst marží nastal u největších US firem. V případě malých společností velké změny nenastaly.
  • Investice velkých firem do rozvoje jsou v posledních letech nízké. Prudce však vzrostl jejich efektivní výplatní poměr (včetně zpětných odkupů akcií). Aktuálně vyplácí více než 70 % zisků akcionářům. Do rozvoje investují především malé firmy.
  • Výsledkem bude patrně slabší hospodářský růst v budoucnu.
  • Ziskovost velkých společností bude v čase pravděpodobně klesat. Proces však bude patrně pomalý a nejistý.
US korporatni ziskove marze
Ziskove marze dle velikosti firem
Zisky vs investice US korporaci
Efektivni vyplatni pomer US spolecnosti
Odhadovane sedmilete vynosy trid aktiv