Value investoři – Kdo je kdo?

Stručné životopisy value investorů, o nichž se píše na tomto webu. Seznam je v průběhu času postupně doplňován s tím, jak se objevují nová jména v článcích.

Stručné BIO jednotlivých value investorů:

 • Ackman, William

  William Ackman je americký investor a zakladatel aktivistického hedge fondu Pershing Square Capital Management. Jeho aktivistický přístup byl v minulosti terčem kritiky a vysloužil si značnou pozornost médií. Mezi jeho nejznámější investice patřily železnice Canadian Pacific Railway, Target Corporation, Valeant Pharmaceuticals a Chipotle Mexican Grill. Mezi kontroverzní shorty potom MBIA v průběhu finanční krize a akcie Herbalife. Ackman je proslulý svými častými roztržkami s aktivistou Carlem Icahnem. Pershing Square zhodnotil od založení v roce 2004 do konce roku 2017 o 493,6 % (index S&P 500 za stejné období o 220,8 %).

 • Akre, Charles T.

  Charles T. Akre je zakladatelem, CEE a CIO investiční společnosti Akre Capital Management. Akre založil svou firmu v roce 1989, avšak na finančních trzích se pohybuje již od roku 1968. Může se tak pochlubit velmi bohatými investičními zkušenostmi. V uplynulých letech založila firma Akre Focus Fund, jehož roční výkonnost se od jeho vzniku do konce roku 2017 pohybuje na úrovni 16,12 %. Fond vyznává value investiční přístup a koncentrované portfolio.

 • Asness, Cliff

  Cliff Asness je americký miliardář, hedge fond manažer a zakladatel společnosti AQR Capital Management, která v roce 2018 obhospodařovala přibližně 225 miliard USD. Asness absolvoval doktorské studium pod křídly profesora Eugena Famy (propagátor Teorie efektivních trhů) na University of Chicago. Jako téma své dizertační práce si však vybral zkoumání dlouhodobé nadprůměrné výkonnosti value a momentum investičních strategií. Asness je propagátorem kvantitativního investování, které vychází z hloubkového studia dlouhodobých historických dat a je postaveno na přesně definovaných principech a pravidlech. Asness patří k velkým kritikům vysokých poplatků hedge fondů, obzvláště v situaci, kdy většina fondů má velmi vysokou korelaci s akciovými indexy, jako je tomu v posledních několika letech.

 • Begun, Pavel

  Pavel Begun je zakladatel a portfolio manažer v investiční společnosti 3G Capital, která se zaměřuje na nákup akcií podhodnocených společností ve světě. Begun pracoval v minulosti jako analytik ve společnosti Fiduciary Asset Management a A.G.Edwards & Sons, kde byl zodpovědný za analýzu akcií napříč různými sektory. Pavel Begun je příznivcem value investiční filosofie.

 • Berkowitz, Bruce R.

  Bruce R. Berkowitz je americký value investor a portfolio manažer, který v roce 1997 založil investiční společnost Fairholme Capital Management. Berkowitz působil před rokem 1997 jako portfolio manažer v bance Lehman Brothers Holdings. V roce 2009 byl vyhlášen společností Morningstar za portfolio manažera roku a portfolio manažera desetiletí. K 31.12.2017 dosáhl jeho Fairholme Fund průměrné roční výkonnosti od založení (v roce 1999) 8,51 % vs. 5,42 % v případě amerického akciového indexu S&P 500.

 • Buffett, Warren

  Warren Buffett (přezdívaný „věštec z Omahy“) je americký akciový investor, který se díky svému investičnímu talentu propracoval mezi pět nejbohatších lidí planety. V žebříčku má své stálé místo již několik let v řadě. Jeho osobní jmění se v roce 2017 odhadovalo na 86,3 mld. dolarů. Je považován za nejúspěšnějšího investora na světě. Buffett je žákem Benjamina Grahama a dosud nejznámějším value investorem všech dob. Buffett je ředitelem investičního konglomerátu Berkshire Hathaway. V období mezi lety 1965 a 2016 dokázal zhodnocovat prostředky akcionářů tempem 20,8 % ročně! Věštec z Omahy je známý svými ročními dopisy akcionářům (dostupné zde), které jsou povinnou četbou každého value investora. Jednou ročně pořádá valnou hromadu, která je právem označována za Woodstock kapitalismu. V roce 2015 činila návštěvnost na valné hromadě 44 000 akcionářů, diváků a novinářů. Buffett se v začátcích své investiční kariéry držel striktně investičního přístupu Benjamina Grahama a nakupoval pouze hluboce podhodnocené akcie, které se prodávaly za cenu ležící pod úrovní oběžných aktiv očištěných o závazky. S rostoucími aktivy pod správou se zaměřil na akcie kvalitních společností, které se prodávaly za rozumnou cenu.

 • Carlisle, Tobias

  Tobias Carlisle je zakladatel a portfolio manažer investiční společnosti Carbon Beach Asset Management. Před založením firmy pracoval jako analytik v aktivistickém hedge fondu. V minulosti také působil jako právník se zaměřením na fúze a akvizice a spolupracoval na transakcích napříč odvětvími ve Spojených státech, ve Velké Británii, v Číně, v Austrálii, v Singapuru, na Novém Zélandu a několika dalších zemích. Je autorem řady knih – The Acquirer’s Multiple: How the Billionaire Contrarians of Deep Value Beat the Market, Quantitative Value: A Practitioner’s Guide to Automating Intelligent Investment and Eliminating Behavioral Errors, Deep Value: Why Activist Investors and Other Contrarians Battle for Control of Losing Corporations, Concentrated Investing: Strategies of the World’s Greatest Concentrated Value Investors.

 • Cundill, Peter

  Petr Cundill byl portfolio manažerem Cundill Value Fund a zakladatelem společnosti Peter Cundill & Associates Ltd., kterou v roce 1998 koupila firma Mackenzie Investments. Výkonnost Cundill Value Fund se v období 1974 až 1994 pohybovala na úrovni kolem 19 % p.a.. Cundill patřil do tábora tzv. deep value investorů, kteří hledají statisticky velmi levné akcie, nejlépe takové, které se prodávají za cenu hluboko pod hodnotou aktiv firmy očištěných o závazky. Tato investiční strategie navazuje na přístup Benjamina Grahama a jeho Net-Nets, kdy nakupoval firmy za cenu, která byla nižší než 2/3 hodnoty oběžných aktiv očištěných o závazky. Christopher Risso-Gill napsal o Peteru Cundillovi knihu s názvem: „There’s Always Something to Do: The Peter Cundill Investment Approach„. Peter Cundill zemřel v roce 2011 v Londýně.

 • Cooperman, Leon

  Leon Cooperman se narodil do židovské rodiny v Bronxu, která emigrovala z Polska. Jako první z rodiny vystudoval vysokou školu. Po dostudování nastoupil jako kontrolor kvality do společnosti Xerox. V roce 1967 úspěšně absolvoval MBA program na Kolumbijské univerzitě a nastoupil do banky Goldman Sachs. Prvních 22 let působil v bance v oddělení investičního výzkumu, dále ve Výboru pro investiční politiku a Výboru pro výběr akcií. V roce 1989 se stal ředitelem Goldman Sachs Asset Managementu. Devět let v řadě byl zvolen časopisem Institutional Investor za nejlepšího portfolio stratéga roku. Po 25 letech opustil banku a založil fond Omega Advisors.

 • Dalio, Ray

  Ray Dalio je zakladatel a portfolio manažer největšího hedge fondu na světě Bridgewater Associates. Proslul jednak svou výjimečnou výkonností, ale především pak svým konceptem tzv. „All weather portfolia“ (tedy portfolia do každého počasí), které by mělo zajistit investorům solidní výsledky v jakémkoliv ekonomickém prostředí (podrobný popis naleznete zde). V neposlední řadě upoutal pozornost světa financí svými ekonomickými principy, které ve zjednodušené podobě shrnul ve videu a detailněji pak v dokumentu na stránkách http://www.economicprinciples.org/. Při správě portfolia preferuje Dalio kombinaci diskrečních rozhodnutí portfolio manažera s algoritmizovanými rozhodnutími počítačů. Dalio je autorem knihy Principles: Life and Work.

 • Damodaran, Aswath

  Aswath Damodaran je profesorem financí na New York Stern School of Business, kde vyučuje korporátní finance a oceňování akcií. Je známý především svými skvělými knihami o oceňování (např. Investment Valuation: Tools and Techniques for Determining the Value of any Asset, Damodaran on Valuation: Security Analysis for Investment and Corporate Finance, The Dark Side of Valuation, The Little Book of Valuation: How to Value a Company, Pick a Stock and Profit a další). Jeho dat a poznatků často využívají investiční bankéři i analytici. Damodaran pravidelně zveřejňuje zajímavé video příspěvky na youtube (zde).

 • Dreifus, Charles

  Charles Dreifus je americký value investor a portfolio manažer ve fondech Royce Special Equity a Royce Special Equity Multicap s více než 50-letou investiční praxí. Dreifus kombinuje klasický value investiční přístup s  hledáním dobrých firem. Je velmi skeptický k prezentovaným účetním výkazům. Před rokem 1998, kdy se připojil k The Royce Funds, působil jako portfolio manažer v Lazard Special Equity Portfolio. Předtím působil jako portfolio manažer v Quest For Value Fund ve společnosti Oppenheimer & Co..

 • Einhorn, David

  David Einhorn je americký investor a portfolio manažer long/short hedge fondu Greenlight Capital, který praktikuje value investiční filosofii. David založil fond v roce 1991 s pouhými 900 000 dolary a mezi lety 1996 až 2016 dosáhl průměrné roční výkonnosti ve výši 16,5 %. V současnosti se aktiva pod správou pohybují na úrovni několika miliard dolarů. I přesto, že je Einhorn value investor, tak se stal známým především díky svým short obchodům, což je disciplína, které se mnoho value investorů tradičně raději vyhýbá. K jeho nejznámějším short pozicím patřila Allied Capital, Lehman Brothers, Green Mountain Coffee Roasters či Pioneer Natural Resources. V roce 2013 upoutal pozornost Wall Street, když zažaloval společnost Apple, po níž žádal, aby začala vyplácet dividendy. Einhorn je autorem knihy „Fooling Some of the People All of the Time“, v níž popisuje svou zkušenost se shortováním akcií Allied Capital.

 • Flatt, Bruce

  Bruce Flatt je CEO investiční skupiny Brookfield Asset Management, která je globálním hráčem na poli alternativních investic. V polovině roku 2018 obhospodařovala společnost aktiva ve výši 285 mld. USD. Brookfiled aplikovala základní principy value investování na oblast reálných aktiv. Investuje primárně do nemovitostí, obnovitelných zdrojů a infrastruktury. Bruce Flatt se připojil ke skupině v roce 1990 a na pozici CEO působí více než 15 let. Pod jeho vedením se firma rozrostla do 30 zemí, přičemž zaměstnává 750 investičních specialistů. Firma se skládá ze společnosti Brookfield Asset Management a 4 dalších (Brookfield Property Partners, Brookfield Renewable Partners, Brookfield Infrastructure Partners a Brookfield Business Partners). Bruce Flatt se svými kolegy hledá vysoce kvalitní aktiva, která je možné koupit za nižší cenu, než za jakou by je bylo možné v současnosti nahradit (tzv. replacement costs). Flatt je kontrarián, který hledá investiční příležitosti v regionech a sektorech, které prochází těžkým obdobím. Následně využívá zkušeností teamu v Brookfield ke zlepšení jejich dlouhodobých výnosů. Flatt bydlí v současnosti v Torontu. Vystudoval na University of Manitoba a několik let pracoval jako účetní v Clarkson, Gordon and Company, která je dnes součástí auditní společnosti Ernst & Young.

 • Gabelli, Mario

  Mario Gabelli je americký value investor a zakladatel investiční společnost Gabelli Asset Management Company Investors (GAMCO), která spravuje ve svých fondech více než 41 miliard dolarů. Gabelli je skalním přívržencem value metod Benjamina Grahama a zastáncem výpočtu vnitřní hodnoty společností na základě tzv. private-market value, což je hodnota, za níž by byla ochotna „osoba znalá“ nakoupit celou společnost. Tato metoda byla široce využívána v osmdesátých letech minulého století, kdy Gabelli založil svou firmu a kdy se mu dařilo dosahovat průměrného ročního zhodnocení ve výši kolem 30 %. Zaměřoval se primárně na identifikaci firem, které by se mohly stát cílem převzetí. Vybíral firmy s vysokým objemem hotovosti na účtech, s podhodnocenými nemovitostmi v účetních knihách či s velkými balíky akcií jiných firem. Private market value se později se stala spolu s metodou katalyzátorů obchodní značkou celé investiční společnosti GAMCO.

 • Gayner, Thomas

  Thomas Gayner je americký value investor a CIO v pojišťovně Markel Corporation, která bývá svým modelem a přístupem často srovnávána s Buffettovou Berkshire Hathaway. Podobně jako Berkshire se i Markel zaměřuje primárně na pojištění, zajištění a investice. V uplynulých 20 letech dokázala společnost zvyšovat účetní hodnotu na akcii průměrným tempem 12,5 % ročně. Gayner vystudoval účetnictví na University of Virginia a nastoupil do auditorské společnosti PriceWaterhouseCoopers. Brzy jej však začal lákat svět investic a nastoupil k malému obchodníkovi s cennými papíry Davenport and Company. Zde si poprvé vyzkoušel analýzu podniků. K jeho hlavním úkolům patřilo hledání malých regionálních firem s dlouhodobým růstovým potenciálem, který by je mohl vynést až na úroveň velkých korporací. Gaynerova talentu si brzy všiml zakladatel Markel Corporation, který mu na počátku devadesátých let nabídl místo. Gayner se brzy vypracoval až na CIO a zůstal k firmě loajální po více než 20 let.

 • Gladiš, Daniel

  Daniel Gladiš je známý český value investor zaměřený na investice do akcií. V devadesátých letech stál za zrodem společnosti Atlantik finanční trhy, následně působil pět let jako ředitel a předseda představenstva v ABN Amro Asset Management, v roce 2004 založil jeden z prvních hedge fondů v ČR Vltava Fund, v jehož čele působí dodnes. Daniel Gladiš je autorem dvou knih o investování do akcií („Naučte se investovat“ a „Akciové investice“) a organizátorem České investiční konference, která patří k prvním konferencím orientovaným výhradně na investice do akcií, na níž vystupují akcioví analytici a portfolio manažeři z ČR i zahraničí.

 • Grantham, Jeremy

  Jeremy Grantham je britský investor a zakladatel investiční skupiny Grantham, Mayo, & van Otterloo (GMO). GMO (založená v roce 1977) patří k největším správcům aktiv na světě s majetkem převyšujícím 100 miliard dolarů. GMO se věnuje investicím napříč téměř všemi třídami aktiv. Sám Grantham je známý především svým výzkumem v oblasti spekulativních bublin. V minulosti několik z nich zcela přesně identifikoval a včas před nimi varoval. Je propagátorem value investování a sdílí řadu myšlenek Benjamina Grahama či Johna Maynarda Keynese. Strategická alokace aktiv v podání GMO je z velké míry určována jejich sedmiletými očekávanými odhady reálné výkonnosti aktiv, kterou pravidelně každý měsíc zveřejňují na svých internetových stránkách (www.gmo.com). Tyto odhady jsou postaveny na řadě historických fundamentálních faktorů a na přesvědčení, že funguje tzv. princip reverse to mean (tzv. Návrat k průměru znamená, že se jednotlivé třídy aktiv vrátí dříve či později z jejich maxim či minim k jejich dlouhodobým historickým průměrům. GMO v rámci své strategické alokace aktiv nadvažuje podhodnocené a podvažuje nadhodnocené třídy aktiv a čeká na jejich návrat k normálu.).

 • Greenblatt, Joel

  Joel Greenblatt je americký value investor, portfolio manažer, ředitel ve value investiční společnosti Pzena Investment Management, spisovatel a profesor na Columbia Business School, kde vyučuje kurz „Value and Special Situation Investing“. V roce 1985 založil hedge fond Gotham Capital, přičemž v průběhu prvních deseti let dokázal zhodnocovat peníze svých klientům průměrným tempem kolem 50 % ročně (před odečtením poplatků). Greenblatt je autorem několika knih, přičemž k nejznámějším patří You Can Be A Stock Market Genius (jedna z nejlepších knih o investování do speciálních situací typu spin-offs a dalších), The Little Book That Beats The Market a The Big Secret For The Small Investor. Greenblatt v současnosti spravuje několik fondů v Gotham Funds.

 • Hawkins, Mason

  Mason Hawkins je kanadský value investor, který v roce 1975 založil investiční společnost Southeastern Asset Management, jež obhospodařuje Longleaf Partners Funds. Hawkins působí ve fondech jako portfolio manažer, a to od jejich založení. Preferuje koncentrovaná portfolia (cca 18-22 pozic), dlouhodobý investiční horizont a akcie kvalitních podniků se spolehlivým managementem, které se prodávají s velkým diskontem vůči své vnitřní hodnotě. Longleaf Partners Fund dosáhl od svého založení v roce 1987 do konce roku 2017 průměrné roční výkonnosti 10,58 % (S&P 500 9,91 %).

 • Hussman, John

  John Hussman je zakladatelem a portfolio manažerem Hussman Funds. Jeho investiční strategie je založená na historicky informovaném value přístupu, který se vyznačuje silnou orientací na kontrolu rizika v rámci celého tržního cyklu. Hussman využívá při investování různé zajišťovací nástroje, kterými se snaží chránit portfolio proti poklesu. O optimální velikosti a správném načasování zajištění rozhodují jeho interní modely, které vyhodnocují poměr rizika a výnosu. Kombinace vysokého potenciálního výnosu a nízkého rizika vede k nulové míře zajištění, kombinace nízkého výnosu a vysokého rizika k maximální míře zajištění. Hussmanův model se opírá o dvě základní složky – valuace a chování trhu. Více o investiční strategii naleznete zde. Hussman je známý především díky svým pravidelným komentářům o trzích (zde).

 • Chou, Francis

  Francis Chou je zakladatel a současný ředitel investiční společnosti Chou Associates Management, která ke konci roku 2016 obhospodařovala aktiva ve výši 620 milionů dolarů. V roce 1981, když pracoval jako technik pro telefonní společnost v Kanadě, založil Francis Chou investiční klub, který vytvořil základ pro jeho investiční společnost. Preferuje value investiční přístup s orientací na kvantitativně levné společnosti. Zaměřuje se především na levné firmy se solidním cash-flow, zisky, zdravou rozvahou a s potenciálem růstu do budoucna. Nakupuje pouze firmy, jejichž tržní cena leží hluboko pod úrovní jejich skutečné vnitřní hodnoty. Více o výkonnosti a investiční strategii fondů lze nalézt zde a zde. V roce 2005 získal Francis Chou ocenění za nejlepšího kanadského portfolio manažera desetiletí.

 • Klarman, Seth

  Seth Klarman je americký value investor a portfolio manažer, který v roce 1982 založil hedge fond Baupost Group. Je následovníkem investiční filosofie Benjamina Grahama, přičemž s oblibou nakupuje podhodnocené investice ležící na okraji zájmu většiny ostatních investorů. Patří k velmi konzervativním investorům. Nakupuje pouze akcie společností, jejichž tržní cena se pohybuje hluboko pod jejich skutečnou vnitřní hodnotou. Při svých investicích vyžaduje vždy dostatečně velký bezpečnostní polštář, který jej chrání před chybou v analýze či nepříznivými nepředvídatelnými událostmi. Je známý svou orientací na kontrolu rizika a averzí ke ztrátám. Proto také jeho fond drží často vysoký podíl hotovosti, mnohdy více než 30 % celkového portfolia. Zaměřuje se na několik tříd aktiv. Preferuje převážně long-only strategii. Aktiva pod správou ve fondu vzrostla z původních 27 miliónů dolarů na více než 31 miliard v roce 2016. Průměrná roční výkonnost se od založení do konce roku 2015 pohybovala na úrovni kolem 16,4 %. Klarman je autorem knihy „Margin of Safety, Risk Averse Investing Strategies for the Thoughtful Investor“.

 • Li Lu

  Li Lu je americký value investor s čínskými kořeny, který byl nucen imigrovat z Číny po protestech studentů na náměstí Nebeského klidu, jehož byl vůdčím členem. Po přestěhování do USA nastoupil v roce 1990 na Columbia University, kde se zúčastnil přednášky Warrena Buffetta, která mu změnila život a určila směr jeho budoucí kariéry. Po dostudování pracoval chvíli jako investiční bankéř, ale již na přelomu roku 1997/1998 se rozhodl založit vlastní value hedge fond Himalaya Capital Management. Tento fond dosáhl fenomenálních výsledků. Od svého založení zhodnocuje svým klientům peníze dvouciferným tempem. Své osobní peníze do fondu vložil i společník Warrena Buffetta Charlie Munger. Li Lu byl údajně zvažován jako budoucí nástupce Warrena Buffetta v Berkshire Hathaway.

 • Loeb, Daniel

  Daniel Loeb je americký investor a zakladatel hedge fondu Third Point Management. Od roku 1984 až 1987 pracoval pro private equity společnost Warburg Pincus, následně jako analytik rizikových arbitráží v Lafer Equity Investors a v letech 1991 až 1994 jako viceprezident oddělení distressed debt u Jefferies, kde se zaměřoval převážně na bankroty. V letech 1994 až 1995 působil jako viceprezident banky Citigroup. V roce 1995 založil s 3,3 miliony dolarů od své rodiny a přátel hedge fond Third Point Management. V letech 1996 až 2015 zaznamenal fond průměrnou roční výkonnost na úrovni 16,2 %. Fond se zaměřuje na speciální situace, rizikovou arbitráž, bankroty, restrukturalizace a další specifické korporátní situace. Fond vyznává value investiční styl. Spadá do kategorie aktivistických investorů, kdy se snaží z pozice významného vlastníka akcií ovlivňovat rozhodování managementu a chod firmy. Základní investiční strategií fondu je nákup akcií firem v potížích, výměna neefektivního managementu, restrukturalizace a návrat k ziskovosti. Mezi nejznámější aktivistické počiny fondu patřily investice ve společnostech Sony, Yahoo!, Nestlé či Sotheby´s.

 • Marks, Howard

  Howard Marks je americký investor, který se zaměřuje primárně na oblast spekulativních dluhopisů, konvertibilních dluhopisů a distressed debt (tedy dluhopisů společností v bankrotu či restrukturalizaci). Začínal jako analytik v bance Citibank, avšak v roce 1985 přešel do společnosti TCW. V roce 1995 založil investiční společnost Oaktree Capital Management. Kromě svých vynikajících investičních výsledků proslul především svými memorandy pro investory, v nichž detailně popisuje svůj přístup k investování (mema naleznete zde), který má mnoho společného s value investováním. V roce 2012 se jeho investiční společnost Oaktree začala obchodovat na americké burze NYSE. Marks je autorem knihy „The Most Important Thing: Uncommon Sense for the Thoughtful Investor“.

 • McLennan, Matthew

  Matthew McLennan je od roku 2008 portfolio manažerem v investiční společnosti First Eagle Investment Management. Matthew pracoval od roku 1994 pro investiční banku Goldman Sachs v divizi Goldman Sachs Asset Management, od roku 2001 působil jako CIO v divizi Investment Strategy Group, v roce 2003 se přestěhoval do Londýna a začal pracovat v divizi Goldman Sachs Global Equity Partners. McLennan převzal fondy od známého value investora Jeana Marie Eveillarda, který je spravoval více než čtvrt století a svými solidními výsledky a disciplinovaným value přístupem si vysloužil velký respekt a uznání ve světě akciových investic. Průměrná roční výkonnost First Eagle Global Fund se od založení v roce 1979 do roku 2018 pohybovala na úrovni 13,28 %.

 • Mecham, Allan

  Allan Mecham je portfolio manažer a zakladatel investiční společnosti Arlington Value Management. Jeho fond AVM Ranger zhodnotil za 8,5 roku od založení do konce roku 2016 o impozantních 30,7 % ročně (před poplatky) vs. 9,1 % v případě amerického akciového indexu S&P 500. Mecham je value investor, který nedostudoval vysokou školu, nepoužívá počítačové algoritmy, nemá žádné zázračné excely s oceňovacími modely, nepredikuje budoucí směr finančních trhů a dokonce ani nemá formalizované psané investiční analýzy. Podhodnocené společnosti vybírá primárně čtením výročních zpráv. Preferuje společnosti se solidním dlouhodobým potenciálem, vynikajícím managementem, silným cash-flow a silnou konkurenční výhodou, která brání vstupu konkurence do odvětví. Mecham preferuje koncentrované portfolio několika málo společností, kterým dobře rozumí.

 • Miller, Bill

  Bill Miller je americký investor a portfolio manažer ve fondu Legg Mason Opportunity Trust. Do investiční společnosti Legg Mason přišel v roce 1981 a začínal jako akciový analytik. Postupně se vypracoval na pozici portfolio manažera. Miller řadí sám sebe do kategorie value investorů. Se svým fondem Legg Mason Capital Management Value Trust dokázal v letech 1991 až 2005 patnáct let v řadě překonávat výnos amerického akciového indexu S&P 500. Miller byl v roce 1997 při primárním úpisu akcií společnosti Amazon jedním z prvních investorů. V uplynulých letech upoutal pozornost médií nákupem Bitcoinu, což byl druh spekulace, který je pro tradiční value investory velmi netypický. Ne všechna Millerova rozhodnutí však byla úspěšná. V průběhu finanční krize v roce 2008 investoval značnou část portfolia do akcií několika finančních institucí a zaznamenal jedny z nejhorších ztrát ve své investiční kariéře.

 • Munger, Charlie

  Charlie Munger je americký investor a viceprezident ve společnosti Berkshire Hathaway. Munger začínal jako právník v Kalifornii, později však obor opustil a založil investiční společnost Wheeler, Munger & Company. Než se připojil k Warrenu Buffettovi, pohybovala se průměrná roční výkonnost jeho portfolia v období 1962 až 1975 na úrovni 19,8 % (Dow Jones Index zhodnotil ve stejném období cca o 5 % ročně). Munger je zastáncem extrémně koncentrovaného portfolia složeného z jednotek pečlivě vybraných společností, které zná investor do posledního detailu. Domnívá se, že takto sestavené portfolio je schopné dlouhodobě porážet výkonnost trhu a generovat vynikající výsledky. Munger měl významný vliv na investiční kariéru Warrena Buffetta. Přesvědčil jej, aby se vzdal nákupů průměrných a podprůměrných společností nevalné kvality za vynikající ceny a raději se zaměřil na akcie vynikajících firem za férové ceny. Munger proslul především svými trefnými projevy, které skvěle shrnul v knize „Poor Charlie’s Almanack“ Peter D. Kaufman.

 • Nygren, Bill

  Bill Nygren je portfolio manažerem ve společnosti Oakmark Funds, kde spravuje portfolia fondů Oakmark Select Fund (od roku 1996), Oakmark Fund (od roku 2000) a Oakmark Global Select Fund (od roku 2006). Působí také jako Chief Investment Officer v investiční společnosti Harris Associates, do níž nastoupil již v roce 1983. Nygren vyznává value investiční přístup. Hledá spíše kvalitní akcie za přijatelnou cenu. Nepatří do kategorie deep value investorů. Jeho čtvrtletní komentáře můžete nalézt zde.

 • Pabrai, Monish

  Monish Pabrai je Američan s indickými kořeny, který v mládí pracoval a podnikal v oblasti informačních technologií. V roce 1991 založil vlastní IT firmu TransTech, kterou v roce 2000 prodal přibližně za 20 miliónů dolarů. Následně jej zaujal úspěch legendárního investora Warrena Buffetta a Charlieho Mungera a rozhodl se, že se začne věnovat investování do akcií. Po vzoru investiční společnosti Buffetta založil v roce 1999 Pabrai Investment Funds a zaměřil se na value investování. Drží koncentrovaná portfolia složená z akcií několika málo firem. Otevřeně podporuje kopírování investičních přístupů a investic významných investorů ala Buffett, i když ve svých portfoliích se kopírování jiných investorů patrně ne zcela úplně drží a vybírá své vlastní akcie, které považuje za atraktivní. Co do výkonnosti překonal Monish Pabrai americký akciový index S&P 500 od založení svého fondu hned několikanásobně. Pabrai je autorem dvou knih o investování s názvem „The Dhandho Investor: The Low – Risk Value Method to High Returns“ a „Mosaic: Perspectives on Investing“.

 • Paramés, Francisco García

  Francisco García Paramés patří k nejúspěšnějším value investorům ve Španělsku s bohatými investičními zkušenostmi. V roce 1989 nastoupil do společnosti Bestinver Asset Management, kde se věnoval portfolio managementu a value investování. V průběhu 20 let dokázal zhodnocovat prostředky svých klientů průměrným ročním tempem okolo 16 %. Patří k příznivcům investičního stylu Benjamina Grahama, Warrena Buffetta a Petera Lynche. Paramés před několika lety založil vlastní investiční společnost Cobas Asset Management, kde v současnosti působí jako portfolio manažer. Paramés je autorem knihy „Investing for the long term“.

 • Pzena, Richard

  Richard S. Pzena vystudoval Wharton School na univerzitě v Pensylvánii a záhy nastoupil do společnosti Amoco Corporation, kde zastával celu řadu funkcí. Před založením své vlastní společnosti v roce 1995 působil jako ředitel investic pro USA a vedoucí výzkumu v Sanford C. Bernstein & Company.  V devadesátých letech působil jako CIO fondu zaměřeného na akcie s nízkou tržní kapitalizací. Pzena patří do kategorie deep value investorů. Zaměřuje se primárně na levné akcie, které se obchodují pod úrovní své vnitřní hodnoty (nejčastěji stanovené na základě normalizovaných zisků). Zaměřuje se na akcie společností v dočasných potížích.

 • Romick, Steven

  Steven Romick je americký value investor, který v současnosti působí jako portfolio manažer v long/short fondu FPA Crescent, do kterého nastoupil v roce 1996. Před nástupem do investiční společnosti FPA působil Romick jako ředitel Crescent Management a analytik pro firmu Kaplan, Nathan & Co. V letech 1996 až 2017 dosáhl FPA Crescent pod jeho vedením průměrné roční výkonnosti 10,38 %.

 • Russo, Thomas

  Thomas Russo je od roku 1989 společníkem a portfolio manažerem ve společnosti Gardner Russo & Gardner, kde se svým obchodním partnerem Eugenem Gardnerem obhospodařují individuální účty klientů v hodnotě několika miliard dolarů. V letech 1990 až 2016 dosáhli průměrné roční výkonnosti na úrovni kolem 12 %. Russo se zaměřuje na kvalitní globální společnosti se silnou značkou ze spotřebitelského sektoru, které mají vysokou rentabilitu kapitálu, schopnost reinvestovat kapitál a generují solidní free cash-flow. Thomas Russo pracoval v letech 1984 až 1988 pro jeden z nejznámějších value fondů Sequoia Fund.

 • Tattersall, Robert

  Robert Tattersall je kanadský deep value investor s více než 30 letými zkušenostmi. Zaměřuje se primárně na akcie společností s nízkou tržní kapitalizací (tzv. small-caps). Tattersall je viceprezident a portfolio manažer ve společnosti Howson Tattersall Investment Counsel Limited, která vznikla v roce 1962. Společnost se zaměřuje na poskytování portfolio managementu podílových fondů. Firma při výběru akcií provádí detailní fundamentální analýzu potenciálních investičních příležitostí.

 • Templeton, John Marks

  Sir John Marks Templeton byl britský investor, bankéř, fond manažer a filantrop. V roce 1954 založil Templeton Growth Fund, jehož průměrný roční výnos se v průběhu následujících 38 let pohyboval na úctyhodných 15 % ročně. Byl jedním z prvních průkopníků investování na rozvíjejících se trzích. V roce 1999 jej časopis Money označil za nejlepšího stock pickera století.

  Templeton byl studentem otce value investování Benjamina Grahama. I přes název svého fondu (Templetonův růstový fond) vyznával value investiční přístup, který se nicméně vyznačoval značnou flexibilitou. Templeton byl kontrarián. V roce 1939, ihned po začátku 2. světové války, si vypůjčil cca 10 000 USD a investoval je do všech akcií na New York Stock Exchange, jejichž cena se pohybovala pod 1 USD (104 akcií). I přesto, že řada z nich zkrachovala (cca 34), prodal na konci války zbývající akcie z portfolia za více než 40 000 USD.

  Templeton vyhledával akcie společností, které byly ostatními přehlíženy. Preferoval firmy, které se obchodovaly za zlomek své hodnoty, které byly ziskové, měly vynikající dlouhodobý potenciál a zároveň byly ziskové. Akcie držel v průměru kolem 4 let. Odmítal technickou analýzu. Vždy naopak používal fundamentální analýzu.

 • Templeton, Lauren C.

  Lauren C. Templeton je neteří věhlasného investora Johna Templetona. Je zakladatelkou value investiční společnosti Templeton & Phillips Capital Management. Lauren Templeton začala se svou profesionální investiční kariérou v roce 1998 ve společnosti Homrich and Berg a později ve firmě New Providence Advisors v Atlantě. V roce 2001 založila svou vlastní firmu, která praktikuje value investiční principy jejího strýce a hledá podhodnocené akcie ve světě. V roce 2007 napsala o svém strýci knihu s názvem: Investing the Templeton Way: The Market Beating Strategies of Value Investing Legendary Bargain Hunter.

 • Tilson, Whitney

  Whitney Tilson je americký value investor a zakladatel long/short hedge fondu Kase Capital (dříve T2 Partners). Je autorem knih The Art of Value Investing: How the World’s Best Investors Beat the Market a More Mortgage Meltdown: 6 Ways to Profit in These Bad Times. Tilson vystudoval Harvard Business School. Je zakladatelem konference Value Investing Congress. V roce 2017 po neuspokojivých investičních výsledcích  svůj hedge fond zavřel.

 • Van Den Berg, Arnold

  Arnold Van Den Berg je americký value investor a zakladatel společnosti Century Management, v níž dosud působí jako CEO a portfolio manažer. Společnost spravuje fondy i individuální účty klientů. Popis value filosofie a investičního procesu Century Management je možné nalézt zde a zde.

 • Watsa, Prem

  Prem Watsa je zakladatelem a portfolio manažerem ve společnosti Fairfax Financial Holdings Ltd. (CA:FFH), která se zabývá finančními službami a pojišťovnictvím. Firma byla založena v roce 1985 a z části je inspirována společností Berkshire Hathaway, kterou proslavil věhlasný Warren Buffett. Watsa dokázal v letech 1985-2016 zhodnotit prostředky akcionářů o 18,6 % ročně. Bývá proto často označován za Warrena Buffetta z Kanady. Po ukončení studií pracoval krátce pro pojišťovnu Confederation Life, kterou v roce 1984 opustil a se svým bývalým šéfem založil firmu Hamblin Watsa Investment Councel. O rok později koupil krachující pojišťovnu zaměřenou na kamiony (Markel Financial), kterou přejmenoval na Fairfax Financial Holdings. Položil tak základy svého nadnárodního impéria, jehož tržby se v roce 2016 pohybovaly na úrovni 9,3 miliard dolarů.

 • Weitz, Wally

  Wally Weitz je zakladatelem a portfolio manažerem ve společnosti Weitz Investments s více než třicetiletou zkušeností. Weitz se řadí do kategorie value investorů, kterého nejvíce ovlivnil přístup Benjamina Grahama a Warrena Buffetta. Po dostudování Carleton College se Weitz věnoval tři roky analýze cenných papírů v New Yorku, následně se přestěhoval do Omahy, kde nastoupil do společnosti Chiles, Heider & Co. Zde působil 10 let na pozici analytika a portfolio manažera. V roce 1983 založil Wallace R. Weitz & Company. Weitz drží tradičně koncentrovaná portfolia.

 • Whitman, Marty J.

  Marty J. Whitman je americký deep value investor s více než 50 letými zkušenostmi. Whitman je zakladatelem investiční společnosti Third Avenue Management. Jeho fond Third Avenue Value Fund dosáhl od založení průměrného ročního zhodnocení ve výši 11,09 % vs. 8,17 % v případě MSCI World Indexu. Po návratu z armády a dostudování vysoké školy pracoval v celé řadě investičních společností v New Yorku. V roce 1974 založil svou vlastní firmu M.J. Whitman & Co. Poprvé na sebe upozornil nákupem hypotečních zástavních listů zkrachovalých železnic Penn Central Railroad, na nichž vydělal pětinásobek vložené sumy. Vyznává deep value investiční přístup, koncentrovaná portfolia a podhodnocené společnosti se silnou rozvahou. Čas od času volí aktivistický přístup a zasahuje přímo do řízení firem. Whitman vyhledává solidní společnosti, jejichž akcie se obchodují za ceny hluboko pod čistou hodnotou jejich aktiv (NAV). Firmy musí být zároveň konzervativně financovány a musí mít silnou rozvahu. Kritizuje krátkozrakost Wall Street a jejich zaměření na krátkodobé čtvrtletní zisky firem. Zároveň je odpůrcem řady změn, které v posledních letech proběhly v rámci amerických účetních standardů GAAP. Whitman svého času také učil na Yale School of Management.