Proč prodat akcie Berkshire Hathaway? Čeká nás recese v USA?

Čtvrtletní dopisy Wedgewood Partners nabízí pravidelně soubor zajímavých statistik a informací o trzích i jednotlivých akciích, které společnost drží v portfoliích svých klientů. Firma sice vyznává růstovou investiční filosofii, avšak v několika posledních letech byla jednou z největších pozic v jejich portfoliu Buffettova Berkshire Hathaway (BRKA, BRKB). Téměř v každém čtvrtletním dopise věnovali firmě z Omahy náležitý prostor, který stál vždy bezpochyby za povšimnutí. Ve 3Q ovšem akcie prodali. Jaké hlavní důvody stály za jejich rozhodnutím? Jak nahlíží na současné akciové trhy či ekonomiku USA? A proč nakoupili akcie společnosti CDW Corporation (CDW) či Nvidia (NVDA)?

Odpovědi naleznete ve čtvrtletním dopise akcionářům ZDE.

Vybrané zajímavosti z dopisu akcionářům:

 • Proč prodat akcie Berkshire Hathaway (BRKA)?
  • Firmy BRKA citlivé na hospodářský/průmyslový cyklus v roce 2019 výrazně zpomalily. Berkshire Energy potřebuje neustálý přísun nových akvizic, aby obnovila růst.
  • Buffettova hotovost ve výši 125 mld. USD se ukazuje jako překážka růstu a nikoliv jako cenná opce na nákup potenciálně atraktivních investičních příležitostí v budoucnu v rukou jednoho z nejlepších alokátorů kapitálu na světě.
  • Buffett udělal v minulosti několik chyb, které lze rozdělit do dvou kategorií. Chyby opomenutí a investiční chyby. Největšími chybami v oblasti opomenutí bylo propásnutí šance nakoupit vynikající společnosti Mastercard (MA) a Visa (V), které patří do Buffettova kruhu kompetencí. Dále pak nákup firem Costco (COST) či Microsoft (MSFT).
  • Mezi investiční chyby patří realizované investice do společností IBM, Lubrizol, Precision Castparts a Kraft.
  • Akciové portfolio BRKA se nijak výrazně nezvětšuje, a to ani přesto, že Buffett několikrát zopakoval, že pokud zůstanou úrokové sazby na současných úrovních, potom akcie nejsou drahé.
  • Nízké zpětné odkupy akcií BRKA.  
 • Několik zajímavých grafů na téma – Čeká nás recese v USA?
Nejdelsi ekonomicky rust v USA od roku 1850
Indikator recese v USA
Vaha pozitiv a negativ v US ekonomice
Ziskove marze v USA SP500 vs NIPA
SP500 defenzivni ci ofenzivni

Upozornění: Výše uvedené názory by v žádném případě neměly být vnímány jako doporučení k nákupu či prodeji! Autor webu v době psaní článku vlastní ve svém osobním portfoliu akcie společnosti Berkshire Hathaway (BRKB). Autor webu nepřebírá žádnou odpovědnost za škodu způsobenou použitím tohoto textu nebo informací v něm obsažených. Každý investor je povinen přijmout vlastní informované rozhodnutí o vhodnosti každé investice. Investiční nástroje uvedené v textu nemusí být vhodné pro všechny investory. Minulá výkonnost investičních nástrojů nezaručuje výkonnost budoucí. Očekávaná budoucí výkonnost je založena na předpokladech, které nemusí nastat.