O propadu akcií Twitter, nákupech insiderů a spekulacích na pokles ceny zlata a dluhopisů

Tento týden se v rubrice „Graf týdne“ zaměříme na dvacetiprocentní propad akcií společnosti Twitter, na nákupy insiderů v USA, na průběh ziskové sezóny za 2Q/2018 a v neposlední řadě i na rostoucí oblibu spekulací na pokles ceny zlata a 10letých amerických státních dluhopisů.

Deja vu – akcie Twitteru propadly o 20,5 %, když firma nenaplnila očekávání

V článku „Když růstová akcie nenaplní očekávání – Facebook (FB; -20 %)“ jsme se věnovali otázce, jak typicky reaguje cena řady růstových akcií, jakmile (byť v malé míře) nenaplní vysoká očekávání trhu. Akcie Facebooku v průběhu čtvrtečního obchodování propadly přibližně o 20 %, když firma zklamala trhy i analytiky. V pátek jsme se dočkali deja vu, kdy stejný osud potkal společnost Twitter (TWTR, -20,5 %).

Zveřejněné hospodářské výsledky přitom nebyly až tak špatné, jak by se mohlo z propadu akcií na první pohled zdát. Zisk na akcii dosáhl 17 centů, přičemž analytici očekávali 16 centů. EBITDA se pohybovala na úrovni 265 milionů (trh počítal s 261,5 miliony) a tržby dosáhly 711 milionů (trh počítal s 697 miliony). Trhy nicméně vystrašila zpráva o mezikvartálním poklesu aktivních uživatelů o 1 milion na 335 milionů. Tržní očekávání se pohybovala na úrovni 337,8 milionů.

Cena akcii spolecnosti Twitter

Americké firmy zatím překonávají očekávání trhu

Máme za sebou 2 týdny ziskové sezóny za 2Q 2018 a přibližně 53 % všech společností z indexu S&P 500 již zveřejnilo své hospodářské výsledky. Přibližně 83 % společností překonalo svými zisky na akcii tržní očekávání. Celkově jsou zisky o 2,5 % výše oproti tržním odhadům. V případě tržeb překonává očekávání 73 % firem.

SP500 zisky vs ocekavani
Zdroj: FactSet

Insideři se zbavují svých akcií

V uplynulých několika týdnech jsme si v „Grafech týdne“ ukázali, jak americký korporátní sektor využívá levného financování a nečekané finanční injekce z daňové reformy k masivním zpětným odkupům akcií vlastních firem. Racionální management by měl přitom odkupovat akcie pouze v situaci, kdy je přesvědčen, že jsou podhodnocené. V opačném případě jsou zpětné odkupy v rozporu s nejlepšími zájmy akcionářů.

Pokud by podobná kauzalita skutečně platila, potom by šlo předpokládat, že podhodnocené akcie budou nakupovat i firemní insideři (primárně zaměstnanci a management společností). Při růstu akcií zpět k jejich vnitřní hodnotě by je totiž mohli prodat a na obchodu vydělat. Pohled na graf níže nám však ukazuje zcela jiný obrázek. Insideři v uplynulých týdnech masivně prodávají akcie společností, v nichž pracují.

Transakce insideru

Spekulace na pokles ceny zlata a 10letých státních dluhopisů

Obrázek níže ukazuje velikost short pozic hedge fondů ve zlatu. Z grafu je zřejmé, že míra spekulací na pokles ceny žlutého kovu je nejvyšší od roku 2006.

Zlato short pozice hedge fondu
Zdroj: ZeroHedge

Podobného obrázku jsme svědky i v případě 10letých amerických státních dluhopisů, kde data CFTC ukazují přetlak short pozic (červená křivka).

Spekulativni pozice na 10lete statni US dluhopisy
Zdroj: ZeroHedge

Z výše uvedených grafů lze odvodit současný tržní konsenzus, podle nějž by měla cena zlata i 10letých amerických státních dluhopisů v nejbližších dnech a týdnech klesat. Zda to bude skutečně pravda, uvidíme.