Nejhorší prosinec od roku 1931, poklesy FAANG, snižování ratingů, obavy z recese

Dnes se zaměříme na několik zajímavých grafů z oblasti akciových trhů, podíváme se na výsledky průzkumu mezi fond manažery, na rostoucí nervozitu investorů, zhoršující se situaci na trzích dluhopisů, 30 potenciálních rizik pro rok 2019 či hrozbu v podobě algoritmických obchodních systémů.

FAANG – po růstu přichází pád

Americké akciové indexy se nachází ve fázi korekce. S&P 500 poklesl od počátku roku o 9,6 %, v prosinci pak o 12,4 %. Index prožívá jeden z nejhorších závěrečných měsíců roku za uplynulých 87 let.

Nejhorsi vykonnost SP500 od roku 1931

Jak se v tomto prostředí daří investičním hvězdám z technologického sektoru – akciím FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google)?

V prvních několika měsících navázaly technologické akcie na vynikající výsledky z roku 2017 a pokračovaly v růstu. Obzvláště akcie společnosti Netflix (NFLX) a Amazon (AMZN), které zhodnotily o několik desítek procent. V posledním čtvrtletí nicméně nastal zlom a akcie začaly klesat. Jen v prosinci ztratil Amazon 18,5 %, Apple 15,6 %, Netflix 13,9 %, Facebook 11,1 % a Google 10,7 %. I přesto však akcie Netflix a Amazonu od počátku roku zhodnotily (+28,4 % a +17,8 %). O něco horší je pak situace v případě společnosti Google (-5,9 %) a Apple (-10,9 %).

Nejhorší výsledek pak zaznamenaly akcie firmy Facebook (-29,2 %), kterou trápí skandály týkající se ochrany osobních údajů jejich klientů. Potíže odstartoval skandál Cambridge Analytica, které Facebook poskytl osobní údaje miliónů svých uživatelů bez jejich vědomí. Zneužívání dat pro politické účely zvýšilo tlaky na regulaci celého sektoru technologií, který pracuje s citlivými údaji. Před několika dny navíc vyšlo najevo, že výše uvedené počínání americké firmy nebylo ojedinělé. Facebook umožnil společnostem Netflix, Spotify či Royal Bank of Canada číst osobní zprávy svých uživatelů. New York Times dále odhalily, že v rámci zachování dobrých obchodních vztahů s velkými korporacemi sdílela největší sociální síť na světě citlivá data i s firmami jako Amazon, Microsfot, Sony a řadou dalších.

Vykonnost FAANG v roce 2018

Není proto příliš velkým překvapením, že v nedávno provedeném průzkumu označili dotazovaní účastníci Facebook za nejméně důvěryhodnou firmu z hlediska nakládání s jejich osobními údaji.

Nakladani s osobnimi udaji uzivatelu

Institucionální správci aktiv očekávají slabší růst globální ekonomiky

Z posledního průzkumu banky Bank of America Merrill Lynch, který provádí mezi 240 profesionálními správci aktiv ve světě, vyplývá, že portfolio manažeři jsou z hlediska svých očekávání ohledně budoucího růstu globální ekonomiky nejpesimističtější od dob finanční krize v roce 2008. Přibližně 53 % oslovených se domnívá, že růst globální ekonomiky v následujících dvanácti měsících zpomalí. Jedná se o nejvyšší hodnotu od října 2008. V listopadovém průzkumu bylo o zpomalení přesvědčeno jen 44 % dotázaných.

Odhad vyvoje globalni ekonomiky v nasledujicich 12 mesicich 122018

Průzkum dále odhalil, že oslovení správci aktiv jsou s ohledem na průměrné historické hodnoty (měřeno od roku 2001) nejvíce „převážení“ v hotovosti, akciích ze sektoru zdravotnictví či v akciích bank. Nedůvěra naopak panuje v případě akcií Velké Británie, eurozóny či britské libry.

Pozice profesionalnich portfolio manazeru vuci dlouhodobe historii 122018

Pozoruhodný je i vývoj odpovědi na otázku: „Co by měli společnosti dělat s vygenerovanou hotovostí?“ Z vývoje jednotlivých odpovědí v čase (viz graf níže) je zřejmé, že si portfolio manažeři velmi dobře uvědomují předlužení amerických korporací. Poprvé od roku 2009 považují oslovení účastníci průzkumu za nejdůležitější zlepšit kvalitu firemní rozvahy (tedy splácet dluhy). To koneckonců potvrzuje i graf následující. Přibližně 46 % oslovených považuje korporátní sektor za předlužený. Jedná se o nejvyšší číslo od roku 2005, kdy průzkum začal.

Jak by mely firmy nalozit s hotovosti

Predluzeni korporaci pruzkum

V neposlední řadě byli oslovení dotázáni ohledně jejich výhledu korporátních zisků. V následujícím roce očekává pokles zisků 47 % oslovených manažerů, 57 % potom počítá i s poklesem korporátních marží.  Odhady jsou v rozporu s očekáváním analytiků (viz nedávný článek ZDE), kteří naopak počítají v roce 2019 s vyššími zisky a vyššími tržními cenami, alespoň v případě amerického indexu S&P 500.

ocekavani globalnich zisku

odhady korporatnich marzi

Situace na trzích dluhopisů se zhoršuje

Nervozita na finančních trzích se přirozeně projevuje nejen na akciových trzích, ale i na trhu dluhopisů. Ratingové agentury rychle snižují úvěrové hodnocení, spready mezi korporátními (rizikovějšími) a státními (bezpečnějšími) dluhopisy se rozšiřují, firmy vyčkávají s emisí nových spekulativních dluhopisů a zamrzá trh s rizikovými úvěry. Ceny spekulativních dluhopisů rychle padají (výnosy tudíž rostou, viz druhý graf).

Snizovani ratingu z A na BBB

US HY vynosy 122018

Deutsche Bank a jejich 30 rizik pro rok 2019

Deutsche bank v uplynulých dnech zveřejnila seznam třiceti potenciálních rizik pro rok 2019. Níže může čtenář posoudit i seznam rizik pro rok 2018, které banka zveřejnila v roce 2017 (respektive četnost jejich naplnění).

30 rizik pro rok 2019 DB

30 rizik pro rok 2018 DB

Algoritmické obchodní systémy přitahují opět pozornost

Banka Goldman Sachs již na počátku roku varovala před hrozbou v podobě algoritmických obchodních systémů. Jejich čím dál větší využívání může údajně způsobit značnou rozkolísanost cen a problémy s likviditou. Současná korekce na akciových trzích tyto debaty opět oživila. Struktura finančních trhů se od konce finanční krize změnila. Především pak v USA, kde převzaly otěže algoritmické obchodní systémy (viz graf níže). Tyto systémy však dosud nebyly otestovány žádným bear marketem, recesí či jiným významnějším stresem. Můžeme proto jen odhadovat, jaké důsledky jejich široké použití bude nakonec mít.

Na grafu níže je znázorněn růst vlivu algoritmického obchodování na jednotlivých finančních trzích a v různých regionech.

Algoritmicke obchodovani na financnich trzich 122018