Letošní rok ve znamení zisků – řecké akcie +50 %, italské a ruské +32 %, NASDAQ +31,9 %

Poslední měsíce roku 2018 se na finančních trzích nesly ve znamení ztrát. V letošním roce je situace zcela odlišná. Většina aktiv, jejichž výkonnost pravidelně monitoruje Deutsche Bank, se pohybuje v kladných číslech. Řada akciových trhů se dokonce může pochlubit zhodnocením v řádu několika desítek procent.

Výkonnost vybraných tříd aktiv v listopadu

Nejdříve se však podíváme na dolarovou výkonnost v uplynulém měsíci. V listopadu si nejlépe vedl americký technologický index NASDAQ, který posílil o více než 4 %. V těsném závěsu byla ropa Brent a americký akciový index S&P 500, jejichž zhodnocení se pohybovalo těsně pod hranicí 4 %. Následovala ropa WTI a britský akciový index FTSE 100 s výkonností kolem 2 %. Nejhůře si naopak v uplynulém měsíci vedly drahé kovy – stříbro (cca -6 %), zlato (cca -5 %). Z akciových trhů potom brazilské akcie, které ztratily přibližně 4-5 %.  

Vykonnost vybranych trid aktiv listopad 2019

Výkonnost vybraných tříd aktiv od počátku roku

A nyní již pohled na dolarovou výkonnost od počátku letošního roku. Vítězem se staly řecké akcie, které posílily o více než 40 % (cca 50 % v lokální měně). O něco “hůře“ si vedly ruské akcie, které zhodnotily přibližně o 40 % (32,3 % v lokální měně). Třetí a čtvrté místo obsadil technologický index NASDAQ a americký akciový index S&P 500 s výkonností kolem 30 %. A jaká aktiva si vedla nejhůře? Byly to měnové páry EUR/USD a CNY/USD, které jsou mírně v záporu.

vykonnost vybranych trid aktiv od pocatku roku 2019