Jak investovat do akcií? Odpovídá Warren Buffett.

Televizní stanice CNBC prokázala investorům z celého světa jednu obrovskou službu, a to když spustila internetové stránky Warren Buffett Archive (ZDE). Stránky jsou studnicí vědomostí o investování, kde se vaším průvodcem stává nejúspěšnější akciový investor historie. Naleznete zde všechny valné hromady Berkshire Hathaway od roku 1994, dokumenty o Buffettovi, rozhovory a řadu dalšího unikátního obsahu. Pokud to s value investováním myslíte skutečně vážně, potom by se výše uvedená stránka měla stát vaší domovskou stránkou. V podstatě zde (v záznamech z valných hromad a v rozhovorech s Buffettem) naleznete vše, co je nutné o investování vědět.

Na valné hromadě Berkshire Hathaway v roce 2009 (kompletní přepis + audio naleznete ZDE) odpovídal kupříkladu Buffett na jeden z řady dotazů z publika, který se týkal investování. Ve své odpovědi velmi jednoduše a přehledně shrnul, co je potřeba pro úspěšné investování do akcií.

Jak činit dobrá investiční rozhodnutí?

Buffett (valná hromada Berkshire Hathaway 2009, volný překlad):

Pokud bych provozoval ekonomickou vysokou školu, potom bych učil pouze dva kurzy. První by se zaměřil na ocenění podniku, druhý potom na to, jak přemýšlet o finančních trzích. Neučil bych nic o moderní teorii portfolia, o ukazateli beta, o efektivních trzích nebo cokoliv podobného. Toho bychom se zbavili v prvních 10 minutách.

Měli byste však vědět, jak ocenit podnik. A nemusíte vědět, jak ocenit každý podnik. Na burze New York Stock Exchange je obchodováno cca 4 000 -5 000 společností, a ještě více na NASDAQu. Nemusíte umět ocenit 4 000 nebo 5 000 firem. Nemusíte mít pravdu ani u 400 z nich. Dokonce nemusíte mít pravdu ani u 40 z nich. Musíte však zůstat ve svém kruhu kompetencí, tedy u firem, kterým rozumíte. Následně hledáte akcie firem, které se obchodují za méně, než jakou mají skutečnou hodnotu, a to v těch oblastech, kterým rozumíte, a u společností, které dokážete ocenit.

A můžete klidně začít s velmi malým kruhem kompetencí a učit se postupně o různých podnicích v průběhu.

Naučíte se, že se obchoduje spousta firem, jejichž cena neodpovídá jejich hodnotě. Na ty zapomenete.

Hodně vám pomůže účetnictví. Potřebujete pochopit účetnictví, které je jazykem podnikání. Zároveň má však spoustu omezení. Měli byste pochopit, jaké účetní údaje jsou důležité, a jaké je možné ignorovat.

Měli byste dále pochopit, kdy má firma dlouhodobě udržitelnou konkurenční výhodu a kdy je tato výhoda jen dočasná. Myslím tím, že byste měli umět rozpoznat rozdíl mezi mizernou firmou a Coca-Colou. To však není nic těžkého.

A dále byste měli vědět, jak přemýšlet o tržních pohybech. Měli byste se naučit, že trhy jsou zde od toho, aby vám sloužily, a ne aby vám říkaly, co máte dělat.

Investování není o velikosti vašeho IQ. Pokud se pohybujete ve světě investování a máte IQ 150, potom prodejte 30 bodů někomu jinému, protože je nepotřebujete. Skutečně. Stačí vám průměrná inteligence. Nepotřebujete být génius. Ve skutečnosti vám to může spíše ublížit.

Co však musíte mít, je emoční stabilita. V souvislosti se svými rozhodnutími musíte mít jistý druh vnitřního klidu. Protože investování je hrou, v níž na vás minutu za minutou útočí různé podněty, kde lidé neustále nabízí své názory. Vy však musíte být schopni samostatného myšlení. A nejsem si jistý, kolik z toho je vrozeno a kolik lze naučit. Pokud však tyto schopnosti máte, potom budete v investování velmi úspěšní.

Naučte se oceňovat firmy.

Investování není nijak komplikované. Jak jsem řekl již několikrát: „je to jednoduché, nikoliv však snadné.“ Nepotřebujete znát vyšší matematiku, nepotřebujete znát právo. Je celá řada věcí, v nichž nemusíte být dobří. Na světě je celá řada pracovních pozic, které jsou mnohem náročnější.

Musíte mít však emocionální stabilitu, která vám umožní přečkat téměř cokoliv. A potom teprve budete schopni dělat dobrá investiční rozhodnutí.