Investoři nevěří akciím v UK, milují FAANG+BAT a obávají se obchodních válek

Bank of America zveřejnila svůj pravidelný měsíční průzkum mezi investory, který přišel s řadou zajímavých poznatků. Průzkum byl prováděn v období od 3. do 9. srpna mezi 243 investory s celkovými aktivy pod správou ve výši 735 miliard USD.

Investoři věří akciím v USA a milují akcie FAANG+BAT

Oslovení investoři zvýšili svou alokaci do amerických akcií. V současnosti jsou 19 % nadvážení, což je nejvyšší hodnota od ledna 2015. Spojené státy se tak staly poprvé za uplynulých pět let nejpopulárnějším akciovým regionem v průzkumu. Při pohledu na jednotlivé regiony považuje 67 % oslovených investorů za nejslibnější výhled zisků v USA. Jedná se o nejvyšší číslo za uplynulých 17 let.

Spolu s rostoucím zájmem o americké akcie pokračuje obliba technologických růstových akcií. Již šestý měsíc v řadě patří k nejoblíbenějším obchodům investorů nákup akcií společností FAANG + BAT (Americké firmy Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google, které jsou doplněné o asijské konkurenty Baidu, Alibaba a Tencent).

Nejpopularnejsi obchody 082018

Na chvostu popularity leží UK akcie

A jaké akcie leží mimo zájem většiny investorů? Akcie v UK. Neuspokojivý vývoj debat ohledně Brexitu vyvolává v investorech po delší době znovu obavy. Výsledkem je největší měsíční pokles alokace do UK akcií od května 2016 (28 % podvážení).

Alokace do UK akcii

Čeho se investoři nejvíce obávají?

Největší obavy mají investoři z obchodních válek, a to již třetí měsíc v řadě.

Obavy z obchodnich valek

Závěr pro value investora

Value investoři jsou tradičně kontrariáni. Pravidelně zpochybňují tržní konsenzus a všeobecně převládající názory. V duchu hesla „nakupuj levně a prodávej draze“ hledají často investiční příležitosti v nepopulárních oblastech, kterým se většina ostatních investorů raději vyhýbá. Umožňuje jim to jejich dlouhodobý investiční horizont, který je mnohem delší než v případě ostatních investorů. Mohou tak nakupovat akcie, jejichž výkonnost patrně nebude v nejbližších měsících zrovna nejlepší, avšak v dlouhodobé horizontu slibují nadprůměrný výnosový potenciál.

Při pohledu na výše uvedený průzkum proto nezaškodí, když si položíme několik provokativních otázek:

  • Jsou skutečně americké akcie tím nejlepším místem k investování? Všeobecný konsenzus evidentně americkým akciím věří. Je skutečně opodstatněný?
  • Populární růstové akcie technologických společností jsou již šest měsíců v řadě na špici popularity. Zhodnotily o desítky procent. Jaká je pravděpodobnost, že jsou stále podhodnocené, když se na ně několik čtvrtletí upíná pozornost většiny investorů i médií?
  • Britské akcie jsou naproti tomu zatracovány. Skutečně může mít Brexit natolik negativní důsledky pro dlouhodobou ziskovost společností v UK? A neodrážejí to již náhodou v sobě současné valuace? Nejsou UK akcie potenciálně podhodnocené, když o ně značná část investorů nemá zájem?
  • Nejsou obavy z obchodních válek přehnané?