Aktivista Loeb nakoupil za 1 mld. USD podíl v United Tech a tlačí na její rozdělení

Aktivista Daniel Loeb, zakladatel a portfolio manažer hedge fondu Third Point, získal v uplynulých měsících významný podíl ve výši 1 miliardy USD v americkém konglomerátu United Technologies (UTX) a tlačí na rozdělení firmy do tří oddělených společností. Domnívá se, že by se díky rozdělení mohla zvýšit hodnota pro akcionáře až o 20 miliard dolarů.

Loeb tlačí na rozdělení UTX do tří firem

Hedge fond napsal v uplynulých dnech svým klientům, že zvýší tlak na management společnosti a její představenstvo a zintenzivní diskuzi o budoucnosti firmy. Loeb požaduje rozdělení do tří společností – Climate, Controls & Security, Otis elevators a “Aerospace RemainCo“. Dále zdůraznil, že Third Point neinvestoval do United Technologies kvůli současnému stavu, ale kvůli potenciálu firmy do budoucna.

Management je zdrženlivý

Management United Technologies ocenil zájem akcionářů, avšak nesouhlasí s některými závěry hedge fondu. Zdá se, že není příliš nakloněný záměrům Daniela Loeba. Společnost v současnosti intenzivně pracuje na 30 miliardové akvizici firmy Rockwell Collins, na níž pracuje již od minulého roku. Diskuze o případném rozdělení firmy se proto nezdá zcela optimálně načasovaná. Loeb není nicméně jediným aktivistou v United Technologies. Investici do akcií firmy na počátku tohoto roku oznámil i William Ackman a jeho hedge fond Pershing Square Capital Management.

Krátce o United Technologies

United Technologies vznikla již v roce 1934 a v současnosti patří k největším americkým konglomerátům. Podniká v řadě různých oblastí od letectví až po výrobu a prodej výtahů, eskalátorů, ventilací, klimatizací a dalších. Aktuální tržní kapitalizace společnosti se pohybuje na úrovni 96,85 mld. USD. UTX se obchoduje za 21,2 násobek zisků, 1,6 násobek tržeb, 3,3 násobek účetní hodnoty a 11,7 násobek EV/EBITDA. Rentabilita aktiv dosahuje 5,3 %, rentabilita vlastního jmění 16,1 %. Tržby rostly v uplynulém čtvrtletí meziročním tempem 7 %, zisky poklesly o 60,8 %. FCF výnos se pohybuje na úrovni 4,1 %. Dividendový výnos činí 2,28 %.


Tip: